iDNES.cz

Města zakládají louky, v obraně proti suchu budou také méně sekat

  17:18
Suchu čelí nesečenými trávníky i výsevem lučních květů. Změna klimatu dál nutí města na severu Moravy a ve Slezsku měnit péči o zeleň. První výsledky projektů ukazují, že vyšší tráva láká více druhů hmyzu a drží si nižší teplotu.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Loni v Hlučíně zorali a srovnali plochu pod farní zahradou a poté na ní vyseli speciální travní směs s vysokým obsahem semen lučních květů. Letos zakládají květinové louky i na sídlišti OKD, před hlučínským zámkem a před domem pro seniory.

„Požadavků na vytvoření více lokalit s přirozeným biotopem v Hlučíně přibývá. Přispějí k udržení ekologické rovnováhy ve městě,“ uvedla vedoucí hlučínského odboru životního prostředí Soňa Prášková. Cílem je zabránit vysušování zelených ploch, ale také poskytnout útočiště hmyzu a dalším druhům, kterých ve městech ubývá. 

Na sídlištích třikrát a dost

Podle prvních výsledků se daří. Třeba Frýdek-Místek letos kvůli tomu sníží frekvenci kosení na sídlištích a trávu poseká jen třikrát za sezonu. 

„ Méně často kosené trávníky zadrží vodu v půdě, zlepší mikroklima a zachycují více prachu. Navíc při vykvetení lákají včely a další hmyz, který je důležitý pro zachování ekologické rovnováhy,“ konstatovala mluvčí tamní radnice Jana Matějíková.

Se snižováním počtu sečí město začalo loni, letos pokračuje. „Budeme pokračovat i v sečení trávníků mulčováním,“ sdělil primátor Michal Pobucký s tím, že pilotní ponechávání rozmělněné trávy na místě se osvědčilo a bránilo vysušování. 

Letošní novinkou pak bude vysoká tráva okolo stromů. Vedení frýdecko-místecké radnice také právě vybírá plochy, které se budou sekat jen dvakrát za sezonu.

Vědci potvrdili více hmyzu, termokamera nižší teploty

S projektem lučních trávníků pokračuje i centrální ostravský obvod. Na vybraných plochách, například  v Komenského sadech, v parku Milady Horákové, u nádraží Ostrava střed či poblíž hotelu Park Inn v Hornopolní ulici, chystá pouhé dvě seče.

„Na podzim jsme kvetoucí louky doseli kokrhelem, měl by vytlačit vysoké trávy,“ řekl místostarosta Rostislav Řeha a dodal, že pilotní projekt se daří.

Odborníci z Ostravské univerzity při kontrolních dnech potvrdili větší rozmanitost hmyzu na založených loukách a zkouška s termokamerou zase ukázala, že teplotní rozdíl na posekaném trávníku a kvetoucí louce činí i více než deset stupňů. 

Proto bude obvod jejich plochy do budoucna rozšiřovat. „Například v parku na Slovenské už máme další plochy, kde bychom v dalších letech luční trávníky mohli rozšířit,“ uzavřel Řeha.

Autor:
zpět na článek