Kraj pomůže armádě s logistickým centrem v Mošnově, na oplátku čeká výhody

  14:46
Kraj začal výrazně podporovat snahy Armády ČR o vytvoření velkého logistického centra v sousedství mošnovského letiště. Zastupitelé s výjimkou komunistů minulý týden schválili memorandum o spolupráci a také podpořili zahájení výkupů pozemků pro pozdější bezúplatný převod státu.

Mapka lokality mezi obcí Mošnov a letištěm (žlutá plocha), na které je vyznačeno i připravované armádní logistické centrum (zelená plocha vpravo nahoře). Červeně je vyznačen i obchvat obce a nová okružní křižovatka se silnicí do armádního prostoru. | foto: Moravskoslezský kraj

Části opozice se nelíbí obsah memoranda, které je údajně pro kraj nevýhodné. Koaliční politici však poukazují na pozdější státní pomoc s rozvojem krajského letiště a okolí v řádu miliard korun.

Armáda chce mezi obcemi Mošnov a Petřvald na ploše 57 hektarů postavit logistické centrum, tedy areál různých skladů.

„V žádném případě nejde o vojenskou základnu s bojovými jednotkami. A rád bych také upozornil, že o logistickém centru jsme jednali už dlouho před Ukrajinou, s ní to nemá žádnou souvislost,“ reagoval hejtman Ivo Vondrák (ANO) na časté pochybnosti lidí.

Kraj vykoupí pozemky a převede státu

„Projekt armádního centra je součástí našich plánů na takzvaný Velký Mošnov. To znamená přivést tady investory a vytvořit obří rozvojovou zónu, díky které se region otevře světu,“ vysvětlil hejtman.

Kraj proto vyčlenil zhruba 150 milionů korun na výkup potřebných pozemků, přičemž asi třetinu už má ve svém vlastnictví.

Opoziční zastupitel Josef Babka (KSČM), někdejší první náměstek hejtmana, sice přivítal návrat armády do kraje, ale pozastavil se nad zněním memoranda.

„Připadá mi nevyvážené v neprospěch kraje. My zajistíme pozemky a další náležitosti a na straně státu čtu jen sliby, navíc nijak smluvně nevymahatelné,“ upozornil.

Přistávací dráha nutně potřebuje opravit

Kraj se totiž zavázal i k napojení logistického centra na dopravní a technickou infrastrukturu, k zajištění protipovodňových opatření a přímý přístup z centra na rozšířenou odbavovací plochu letiště.

Náměstek hejtmana Jaroslav Kania (ANO), který je zodpovědný za finance, majetek a investice, nastínil, že pomoc s přípravou armádního centra přinese velký užitek v budoucnosti. Zmínil, že podle dohod s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) stát přislíbil peníze na celkovou rekonstrukci vzletové a přistávací dráhy, což je investice dosahující až tří miliard korun.

„Dráha se opravovala naposledy před čtyřiceti roky a rekonstrukci nutně potřebuje. Bez ní by samozřejmě padly jakékoliv rozvojové plány,“ konstatoval náměstek Kania. Pokračoval, že stát v případě umístění armádního zařízení slíbil také zajištění stavby bezúvraťového napojení železnice ve Studénce, což znamená přímou jízdu vlaků od Olomouce do Mošnova bez nutnosti přejíždění lokomotiv.

V Mošnově mohou přistát největší letouny

„Na letiště může být napojený i nedaleký areál ČEPRO se zásobníky pohonných hmot, nutná bude také nová železniční vlečka,“ vyjmenoval Kania s tím, že když vše sečte, tak v ideálním případě by stát v oblasti Mošnova investoval zhruba pět miliard korun.

Krajští politici také počítají se vznikem několika stovek pracovních míst.

Pro armádní logistickou základnu je právě Mošnov velmi příhodnou lokalitou. Na letišti s dostatečně dlouhou dráhou totiž mohou přistávat největší letouny, nadto má napojení na železnici i dálnici.

Podrobnosti o logistickém centru ještě nejsou známy, ale údajně by do Mošnova měla přejít i část zaměstnanců z podobného zařízení v Rakovníku.

„Mošnovské logistické centrum bude velkým přínosem jak pro kraj, tak především pro armádu, které podobné možnosti na tak strategickém místě dosud chybí,“ hodnotila ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Armádní logistické centrum bude stát u mošnovského letiště, asi 15 kilometrů jihozápadně od Ostravy.

Armádní logistické centrum bude stát u mošnovského letiště, asi 15 kilometrů jihozápadně od Ostravy.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: