iDNES.cz

Knížata z Lichtenštejna v Opavě zahájila unikátní výstavu o společné historii

  20:22
Hned pět představitelů knížecího rodu Lichtenštejnů ve Slezském zemském muzeu v Opavě zahájilo unikátní výstavu Knížata z Lichtenštejna, páni země opavské a krnovské. Z Lichtenštejnska na ni zapůjčili unikáty, které se na veřejnosti objevují jen zřídka. Návštěva zástupců jedné z nejvýznamnějších a nejstarších šlechtických rodin v Evropě je pro region velkou diplomatickou událostí.

Princezny Nora a Gabriella, princové Alfréd a Wolfgang z Lichtenštejna a kněžna Maria-Pia Kothbauer, jež je sestřenicí vládnoucího knížete Hanse Adama II. a zároveň velvyslankyní Lichtenštejnska v Rakousku a České republice, přijeli u příležitosti kulatých výročí získání někdejších lén rodu – Opavské knížectví dostal Karel I. z Lichtenštejna roku 1613, Krnovské knížectví o deset let později.

Výstavu o historickém významu rodu pro Opavsko a Krnovsko ve Slezském zemském muzeu na slavnostní vernisáži odstartovali dnes.

Opava a Krnov po letech čekají knížecí návštěvu, zahájí tam velkou výstavu

„Je to moje první návštěva Opavy, moc se mi tady líbí a děkuji za příležitost se s vámi setkat. Je pěkně slyšet, že váš region byl spojen s naší rodinou. Tato výstava osvětlí pěkně momenty tohoto plodného spojení naší rodiny a Opavska a Krnovska,“ uvedla princezna Nora na slavnostní vernisáži.

„Pro mě osobně tato cesta znamená vzpomínky na mé rodiče, kteří pocházeli z této oblasti. Příběhy, které mi vykládali, byly plné obrázků z této nádherné krajiny. Jménem rodiny bych chtěla poděkovat za to, že udržujete vzpomínky na naší rodinu. Pro nás je to velká výsada, že se něčeho takového můžeme zúčastnit. Můj bratr kníže Hans Adam II., který Opavu už dvakrát navštívil, nemohl přijet, ale moc ráda mu budu povídat o tom, jak krásná tato výstava je,“ dodala princezna Nora s poděkováním organizátorům výstavy i jejich návštěvy.

„Díky dobrým vztahům mezi Opavou a Vaduzem se podařilo něco zcela unikátního, a to získat z lichtenštejnských uměleckých sbírek zápůjčky, které se týkají naší společné, velmi bohaté historie. Výstava v podobném rozsahu nejen v Opavě, ale troufám si říct v celé České republice, minimálně sto let nebyla,“ komentoval diplomatickou událost roku primátor Opavy Tomáš Navrátil.

Malá země, která nemá konkurenci. Poznejte ikony Lichtenštejnska

Výstava je od zítřka až do ledna příštího roku k vidění v historické výstavní budově muzea. Ani ta by bez Lichtenštejnů zřejmě nevznikla, právě tento rod na konci 19. století daroval pozemky na její stavbu. Z lichtenštejnského archivu a muzea tam teď zamířila řada unikátů, jež depozitáře opouštějí jen zřídka či vůbec.

„Například knížecí barokní stůl vykládaný drahokamy a polodrahokamy či portréty knížat a princezen včetně toho největšího – jezdeckého portrétu Hanse Adama I., který měří 3,5 x 3 metry. Za pozornost stojí i krásná čabraka, přehoz na koně, vyšívaná zlatem,“ řekl mluvčí muzea David Váhala a dodal, že výstava představí roli Lichtenštejnů coby zeměpánů i jejich spoluúčast na řízení zemské samosprávy a zcela ojediněle pozornost věnuje také jejich hospodářským a správním aktivitám.

Zítra zástupci knížecí rodiny navštíví také Krnov a poté autem vyrazí do Vídně.

Vazby knížecího roku na Opavu a Krnov jsou historicky velmi těsné. Na Opavsku a Krnovsku působili čtyři století, znaky Opavy a Krnova jsou součástí lichtenštejnského národního znaku a kníže Jan Adam II. je dodnes titulován jako vévoda opavský a krnovský.

Rod patřil k nejbohatší tuzemské šlechtě, patřil mu mimo jiné i lednicko-valtický areál. O část majetku přišel po vzniku Československé republiky v roce 1918, o zbytek pak po druhé světové válce na základě Benešových dekretů. Tyto majetky se rod snaží soudně získat zpět.

Autor:
zpět na článek