Kraj už poslal lidem z Liberty šest milionů, půjčky schvaluje dvakrát týdně

  11:22
O bezúročné půjčky poskytované Krajským úřadem Moravskoslezského kraje zaměstnancům Liberty Ostrava je velký zájem. Na úřad se už obrátily přes čtyři stovky lidí. Z účtu hejtmanství už prvním 247 žadatelům odešlo 6,2 milionu korun.

„Další platby bude krajský úřad odesílat dle nastaveného mechanismu v dalších dnech,“ sdělila mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

Krajský úřad poskytuje každému zájemci z řad zaměstnanců Liberty Ostrava s bydlištěm v Moravskoslezském kraji půjčku 25 tisíc korun na překlenutí problematického období, než pracovníci firmy dostanou od úřadu práce náhradu mzdy nevyplacenou zaměstnavatelem.

Zadlužené huti Liberty už dochází čas, tlak zřejmě dlouho nevydrží

To může trvat i několik týdnů. Pracovníci krajského úřadu proto zřídili provizorní pracoviště přímo v Liberty, kde si mohou zaměstnanci o půjčku zažádat.

To ale bude fungovat jen do konce června. Od prvního července budou muset žadatelé o půjčku zamířit do budovy krajského úřadu v Ostravě.

Minulý týden o půjčku požádalo 451 zaměstnanců huti. Krajští radní schvalují žádosti o půjčky dvakrát týdně, vždy v pondělí a ve čtvrtek.

„Během čtvrtka a pátku si o půjčku zažádalo sto sedmdesát lidí. Tyto žádosti v hodnotě 4,25 milionu korun krajská rada schválila toto pondělí. Podle nastaveného mechanismu bude opět následovat podpis smlouvy ze strany krajského úřadu, její převzetí žadatelem ve školicím středisku a až pak bude možno peníze odeslat,“ vysvětlil princip vyřizování žádosti hejtman Josef Bělica.

Zaměstnanci musejí půjčku vrátit do konce tohoto roku.

Liberty se potýká s hospodářskými potížemi od loňského podzimu. Od prosince, kdy společnost Tameh Czech zastavila huti dodávky energií, většina jejích provozů stojí. V insolvenčním návrhu Liberty uvedla, že má téměř 5000 zaměstnanců. Převážná část je od prosince doma. Soud společnost Liberty Ostrava poslal do úpadku.

Autor: