O půjčku už zažádalo 600 zaměstnanců Liberty, kraj jim vyplatil skoro 14 milionů

  14:38
V podstatě každý osmý zaměstnanec hutní společnosti Liberty Ostrava už požádal krajský úřad o vyplacení bezúročné půjčky. Částka slouží pro překlenutí doby, než stát za zaměstnavatele v insolvenci vyplatí mzdu za měsíc květen, případně za následující období.

„O tuto pomoc si už zažádalo 606 osob, krajský úřad žádosti postupně zpracovává. K dnešku z krajského účtu odešlo už 13,85 milionu korun pro 554 žadatelů,“ přiblížila zájem o bezúročnou půjčku mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

Problém zájmu o tuto půjčku spočívá ve faktu, že jde skutečně jen o půjčku pro nejtěžší období, do konce roku ji budou muset zaměstnanci krachující firmy kraji vrátit.

Že o půjčku zažádalo už 600 lidí znamená, že minimálně každý osmý zaměstnanec huti nemusí mít vytvořený dostatečný finanční polštář pro případ nouze. A to i když se se o možném problému, i přes optimistická vyjádření vedení firmy, vědělo už několik měsíců dopředu.

Navíc mzdy v Liberty patří v kraji k těm vyšším. „Je ale otázka, zda tuto půjčku nevyužili někteří zaměstnanci i jinak než k překlenutí těžkého období,“ poznamenal předseda odborů v Liberty Ostrava Petr Slanina. „Na druhou stranu jsme rádi, že lidé tuto možnost mají, že se nemusí případně zadlužovat u lichvářů a podobně. Proto samozřejmě všem vysvětlujeme, k čemu tato půjčka slouží, jak s ní naložit.“

Krajská půjčka: postup a podmínky

O půjčku si musí zaměstnanci Liberty s bydlištěm na území kraje požádat. V červnu to bylo možné v prostorách školícího střediska huti, kde se vyřizují také žádosti o vyplacení mezd Úřadem práce, od července musí zájemci o půjčku zajít na krajský úřad.

Následně musí každou půjčku schválit radní kraje. „Ke konci minulého týdne navštívily školící středisko huti přes čtyři tisíce zaměstnanců, jen asi patnáct procent z nich si na místě zažádalo o půjčku, přesně 606 osob,“ přiblížil detaily zájmu hejtman Josef Bělica.

Podle informací kraje zájem o vyřízení půjčky postupně klesá, možnost jejího poskytnutí však stále zůstává. „Usuzujeme, že těm nejpotřebnějším jsme už pomohli. Nicméně žádosti ještě stále přijímáme,“ doplnil hejtman.

Autor: