Socialistický realismus, Gottwald i lokomotiva. Liberty začala nabízet umělecká díla

  17:04
Masivní busty Klementa Gottwalda či Antonína Zápotockého, ale i jemné kresby tváří účastníků dávné stavby mládeže insolvenční správce Liberty Ostrava nabízí v aukci, jejíž předprodejní výstava dnes začala v hotelovém domě Kovák u ředitelství podniku. Vedle maleb a soch jde i o několik plastik či poslední parní lokomotivu, jež v huti do roku 1970 jezdila. Celková odhadní cena prodávaných kusů je 1,6 milionu korun.

„Připravili jsme předprodejní výstavu uměleckých děl, která byla v majetku huti. V kinosále hotelu Kovák je vystaveno zhruba dvě stě děl, která visela v jejích administrativních prostorách,“ vysvětlila Kateřina Zajíčková, ředitelka pro komunikaci a vnější vztahy Liberty Ostrava důvod neobvyklé předprodejní výstavy.

Po jejím skončení si budou moci zájemci vybraná umělecká díla koupit v elektronické aukci.

Liberty nabízí i busty totalitních prezidentů.

„Cena, za kterou se budou jednotlivá díla prodávat, vychází ze znaleckého posudku. Celkově jde o umělecká díla s odhadní cenou více než 1,6 milionu korun, která se ale samozřejmě může při aukci změnit. Zpeněžená částka poputuje do majetkové podstaty, která je součástí vypořádání s věřiteli,“ doplnila Kateřina Zajíčková.

Vedle maleb a soch jde i o několik plastik nebo poslední parní lokomotivu, která v huti do roku 1970 jezdila. Ta byla totiž v roce 2017 rozebrána, část výbavy se využila na osoblažské úzkokolejce, a samotná lokomotiva byla vystavena v roce 2017 v areálu huti.

Nejvyšší vyvolávací cenu mezi draženými předměty má busta Klementa Gottwalda, o níž se bude licitovat od 189 tisíc korun. Milovníky umění zřejmě zaujme i obraz malíře Vincence Beneše (1883–1979), jehož zátiší s květy se nabízí za vyvolávací cenu 58 100 korun.

Začal proces prodeje huti Liberty Ostrava, nabídnou ji i bez koksovny

Nejlevnější v nabídce pak jsou portréty Josefa Veselého, které jsou naceněny na dvě stovky korun. Vyvolávací cena lokomotivy je 27 tisíc korun.

„Nová huť se neustále stavěla a rozšiřovala a v minulém režimu ukládal zákon dávat dvě procenta z investice na nákup uměleckých děl,“ osvětlil důvody, proč si továrna umělecká díla pořizovala, Petr Pavliňák z výtvarného centra Chagal.

Zkrachovalá Liberty dá do aukce umělecká díla. Nejdražší je Gottwaldova busta

„Samozřejmě se kupoval socialistický realismus, nekupovala se třeba abstrakce a podobně. Jsou to ale zajímavá díla, navíc jde o dokumenty své doby,“ doplnil.

Peníze získané z aukce ale budou pro insolvenčního správce jen drobky v mnohamiliardovém konkursu. O jeho hlavní části, prodeji celého závodu, bude jasněji na konci dubna.