Kvůli Liberty zvažuje vláda úpravu zákona, někteří zaměstnanci hrozí odchodem

  11:12
Už příští týden by podle generálního ředitele Úřadu práce ČR Daniela Krištofa mohli dostat náhradu za nevyplacené mzdy zaměstnanci společnosti Liberty Ostrava. Firma je od minulého týdne v insolvenci a oznámila, že nemá peníze na výplaty pro zhruba pět tisíc zaměstnanců.

„Věříme, že první dávky budeme vyplácet už příští týden, pracuje na tom 250 kvalifikovaných lidí napříč kraji celé republiky tak, abychom vše zvládli co nejdříve,“ nastínil možný scénář Daniel Krištof v rámci tiskové konference po úterním jednání ministra práce a sociálních věcí se zástupci Úřadu práce a odborářů.

Zaměstnanci mají ze zákona nárok na státní podporu ve formě až tří měsíčních platů, pokud jim je zaměstnavatel nevyplácí. Problémem ostravské Liberty je, že se během tří měsíců nemusí o dalším osudu firmy rozhodnout.

„Stát je připraven zaměstnancům pomoci. Zároveň je naším zájmem udržet Liberty jako podnik, který obstojí v tržním prostředí a udrží i do budoucna zaměstnanost,“ konstatoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. „Je také důležité udržet zaměstnanost, aby případný nový majitel nekoupil podnik, ale nebyli by v něm lidé.“

Zaměstnanci Liberty už mohou žádat kraj o půjčku, zájem mají stovky lidí

S vyřizováním pomoci úřadu práce se několik zaměstnanců rozhodlo podat výpověď, což jim ale odboráři zatím vymlouvají.

„Naši zaměstnanci, kteří se v posledních týdnech a měsících zajímali o možné zaměstnání jinde, zjistili, že ne všude jsou takové podmínky, na jaké jsou tu zvyklí, jaké tu měli, jak platební, tak benefity a další věci,“ přiblížil ostravskou realitu odborový předák huti Petr Slanina.

Manažeři Liberty Ostrava navrhují vyřešit insolvenci prodejem firmy, což ale kvůli dlouhým lhůtám v rámci soudního řešení insolvence může znamenat, že zaměstnanci Liberty vyčerpají tříměsíční pomoc ze strany státu, ale huť stále nebude mít zdroje na vyplácení dalších mezd.

„V průběhu jednoho dvou týdnů chceme vědět, jestli tady bude zájemce, který bude chtít do podniku vstoupit, zda bude mít dobrý záměr,“ konstatoval Marian Jurečka. „Chci koaličním kolegům navrhnout možné prodloužení podržení zaměstnanců o měsíc nebo dva déle, aby se tato pracovní místa zachovala. Věřím, že bychom se na takové legislativní změně dokázali dohodnout jak v koalici, tak s opozičními poslanci.“

Vedle zájmu případného investora pak bude pro další osud hutě důležitý také stav vysokých pecí a ocelárny, které jsou dlouhodobě odstaveny.

Na zaměstnance Liberty, kteří se dostali do existenčních potíží, míří pomoc připravená krajským úřadem. Ti, kteří v regionu žijí, si mohou do konce roku bezúročně půjčit 25 tisíc korun. Celkem kraj takto může vydat až 125 milionů.

„Každý čtvrtek bude Rada kraje schvalovat jednotlivé podané žádosti tak, aby v pondělí dalšího týdne mohli mít lidé peníze na účtech,“ vysvětlil zvolený postup hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica. „To by mělo lidem umožnit překlenout období, než dostanou peníze z úřadu práce.“

Stovky zaměstnanců Liberty přišly žádat o náhradu mzdy, čeká je úřednické kolečko

K tomu žadatelé potřebují prokázat své místo bydliště a připojit i doklad o zaměstnání. Vrácení půjčky zatím kraj požaduje do konce tohoto roku. Formulář si lidé mohou stáhnout na webových stránkách, potřebné dokumenty zájemcům pomáhají získat i personalisté Liberty.

„O půjčku zatím evidujeme zájem v řádu nižších stovek lidí. V pátek, kdy jsme zahájili provoz poradenské linky, se na ni ptalo 49 lidí, během pondělí pak dalších 69,“ přiblížil zájem hejtman.