Krizi Liberty zachraňuje i kraj, půjčí zaměstnancům bezúročně až 25 tisíc

  11:28
Krizi hutní společnosti Liberty Ostrava se snaží pomoci řešit i krajský úřad. Ten reaguje na fakt, že zaměstnanci nedostanou své mzdy, zřizuje pomocnou telefonní linku a připravuje možnost vyplácení bezúročných půjček zaměstnancům firmy, kteří se dostanou do nesnází.

Vysoké pece a další část rozlehlého areálu ostravské huti Liberty | foto: Liberty Ostrava

„Dlouhodobě nezodpovědný přístup majitele Liberty může tisíce lidí uvrhnout do problémů. Jsme jim připraveni pomoci. Moravskoslezský kraj poskytne zaměstnancům Liberty, kteří přijdou o práci a zároveň jsou občany kraje, bezúročnou půjčku 25 tisíc korun. Věřím, že jim tímto pomůžeme k překonání nejhoršího období, kdy se zpozdí výplaty, nebo platby z úřadu práce,“ vysvětlil důvody půjčky hejtman Josef Bělica.

Jak přesně bude možné půjčku získat zatím není úplně zřejmé, podrobnosti chce kraj zveřejnit v pondělí.

800 023 800

Linka, kde lidem poradí, jak řešit nevyplacené mzdy, jaká mají práva atd.

Po-Pá 8:00-16:00

„V tuto chvíli finalizujeme parametry půjčky. Chceme se domluvit i s úřadem práce, že by u nich na stánku v Liberty byl pracovník kraje, který by vysvětloval vše potřebné,“ dodal hejtman.

Úřad práce totiž pro krizi v Liberty zřídil speciální pracoviště, působící přímo v areálu huti, které pomáhá zaměstnancům s vyplňováním potřebných dokumentů při žádostech o vyplácení náhrady za mzdy. Ty může úřad vyplácet až po dobu tří měsíců, maximálně do výše zhruba 65 tisíc korun.

Společně s možností vyplácení bezúročné půjčky rozhodl krajský úřad o zřízení bezplatné informační linky.

Linka 800 023 800 bude fungovat v pracovní dny od 8 do 17 hodin. Poradí lidem například jak řešit nevyplacené mzdy, jaká mají práva a nároky po propuštění, a podobně.

Obdobná linka už byla v regionu zřízena několikrát, například při krizi v těžební společnosti OKD, nebo při problémech Bohemia Energy.