Mateřská společnost hutě Liberty má problémy, odboráři se bojí o ocelárnu

  17:30
S problémy na několika frontách nyní bojují manažeři ostravské hutě Liberty. Vedle obtíží mateřské firmy hrozí i stávka u dodavatele energií.

Společnost Liberty bude modernizovat ocelárnu. Místo čtyř tandemových v ní v budoucnu budou dvě hybridní pece. „Pokud vše půjde dobře, chtěli bychom obě nové pece spustit v roce 2023,“ uvedl ředitel závodu Ocelárna Jiří Kaluža. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Výroba běží naplno, přesto vedení ostravské huti Liberty řeší situaci, která jim může ve výsledku přerůst přes hlavu.

Do problémů se totiž dostala mateřská společnost GFG Alliance, jejíž hlavní věřitel, Greensill Capital, skončil v insolvenci. Firma tak může mít problémy se získáváním peněz na provoz i investice. A ohroženy jsou i starší půjčky. Zvláště pak poté, co firmě odmítla žádost o pomoc britská vláda.

„GFG Alliance aktuálně hledá nový zdroj financování,“ komentoval situaci Petr Pelc, ekonom společnosti Cyrrus. „Přestože zachování funkčnosti Liberty Ostrava je poměrně zásadní z pohledu ekonomiky a zaměstnanosti v regionu, situace zatím nemá žádné realizovatelné řešení,“ řekl.

A hledání nových finančních zdrojů nemusí být jednoduché. „Konkrétní podoba vládní podpory je zatím v nedohlednu. Subjekt, který by byl v této složité době ochoten majetkově do firmy vstoupit, se bude hledat velmi obtížně,“ dodal Pelc.

GFG Aliance tvrdí, že by finanční problémy skupině aktuálně hrozit neměly.

„Skupina má dostatečné prostředky k financování současných potřeb. S insolvenčními správci banky Greensill se nyní snažíme vyjednat stabilizační dohodu a zajistit refinancování podniků. Do doby, než bude vše formálně uzavřeno, se s veškerými zdroji ve všech našich podnicích nakládá s obezřetností,“ reagovali zástupci GFG Aliance na dotaz MF DNES.

Dodavatelé žádají platby předem

Problémy mateřské firmy se na chodu ostravské hutě ale projevují. Například někteří dodavatelé požadují kvůli nejistotě platby předem.

„Zákazníci i dodavatelé jsou nervózní, někteří dodavatelé chtějí dopředu peníze,“ potvrdil informaci odborový předák huti Petr Slanina. „Ale pokud nedojde k nějakému dalšímu výkyvu, měli bychom to ustát,“ poznamenal.

Dodavatelé požadují platby předem i přesto, že se oboru daří. „V současnosti vytváříme zisk a vyrábíme naplno, o 50 procent více než loni v době, kdy bylo ocelářství koronavirem nejvíce zasaženo,“ popsala ekonomickou situaci mluvčí Liberty Ostrava Barbora Černá Dvořáková.

„Ceny oceli ve srovnání s loňským rokem narostly o 50 procent, například u ploché oceli válcované za tepla jsou na třináctiletém maximu,“ zmínila.

I ostravská hutní firma ovšem dopady dění v mateřské společnosti a vážnost situace uznává. „Do doby, než skupina GFG zajistí refinancování dluhu, musíme veškeré své hotovostní toky řídit nanejvýš uvážlivě,“ dodala mluvčí.

U dodavatele energií hrozí stávka

Ve hře je tak i miliardová modernizace ocelárny a její financování. „Bojím se, že současná situace může hodně ovlivnit přípravy nové ocelárny. Snažíme se získat informace a doufáme, že to projekt příliš nezpozdí,“ řekl odborář Slanina.

A další problém vzniká přímo uprostřed areálu ostravského závodu. Odboráři společnosti Tameh, výhradního dodavatele energií, se dlouhodobě nemohou dohodnout s vedením firmy na nové podobě mzdového dodatku kolektivní smlouvy.

„Zaměstnavateli jsme oznámili, že jsme nuceni připravit podpisové archy k rozhodnutí zaměstnanců k vyhlášení hodinové výstražné stávky,“ popsala situaci Alena Sobolová, členka odborového vyjednávacího týmu.

15. prosince 2020