Liberty nenechala největšího věřitele hlasovat, Tameh se chce bránit u soudu

  17:02,  aktualizováno  17:17
Zástupci ostravské huti Liberty Ostrava nepustili v pondělí odpoledne právníky společnosti Tameh Czech do sálu, kde věřitelé firmy mají hlasovat o přijetí, nebo odmítnutí reorganizačního plánu. Právě Tameh se však označuje za největšího věřitele Liberty, která mu dluží přes dvě miliardy korun. Zájem o jednání byl jinak malý.

Většina zhruba z 1 300 věřitelů hlasuje korespondenčně a hlasovat mohou ještě týden. Rozhodnutí padne po 15. dubnu. Nikdo kromě věřitelů se na schůzi nedostal. Nebyli na ni vpuštěni ani zástupci dodavatelské společnosti Tameh Czech.

„Je to naprosto skandální, nedostali jsme se dovnitř, právní zástupce Liberty Ostrava nás požádal, abychom odešli z věřitelského výboru,“ komentoval postup zástupců Liberty Ostrava vůči svému věřiteli Patrik Schober, mluvčí společnosti Tameh. „Navíc zatím nebylo hlasování ukončeno, tudíž jsme stále největšími věřiteli Liberty Ostrava,“ doplnil Schober.

Současná situace společnosti Liberty Ostrava, která využila soudem schváleného moratoria, je jedním z prvních velkých případů, kdy se tohoto nového zákona ve větším rozsahu využilo. A právníci obou stran podle všeho zkouší, kam až mohou zajít.

„Budeme na to reagovat právní cestou, podáme nejspíše žalobu, jiný postup nyní není. Právní zástupci Tamehu a ani jiní se s takovým postupem zatím nesetkali, vypadá to, jako bychom nežili v právním státě,“ doplnil mluvčí Tamehu.

Liberty sníží zaměstnancům doma mzdu na 70 procent, jejich návrat dál odkládá

Zástupci Liberty Ostrava se k věci zatím příliš vyjadřovat nechtějí. „Společnost Tameh jsme se rozhodli vyloučit ze zúženého okruhu dotčených stran z toho důvodu, že by tato otázka byla v konfliktu zájmů,“ komentovala nevpuštění právníků Tamehu do sálu mluvčí Liberty Kateřina Zajíčková. „V čem spočívá konflikt zájmů, je právní otázka, na kterou nyní nemohu odpovědět,“ dodala.

Tameh podle ní nebyl přizván k tomuto hlasování, protože se hlasovalo o zúžení počtu dotčených stran.

Vedle další účasti společnosti Tameh dodávající Liberty Ostrava energie se na neveřejné schůzi hlasovalo i o přijetí reorganizačního plánu huti. Na schůzi nakonec přišlo jen okolo desítky věřitelů.

Hlasuje se hlavně korespondenčně

Dnešní schůze trvala asi půl hodiny. „Byla tam provedena top managementem prezentace restrukturalizačního plánu, pak se tam prezentoval top management a proběhlo hlasování. Mohli jsme vznést nějaké písemné dotazy,“ popsal schůzi věřitel Pavel Bánovský ze servisní společnosti Bansteel.

Z informací na schůzi podle něj vyplynulo, že většina věřitelů už hlasovala korespondenčně. „Aspoň mám pocit, že třeba devadesát procent věřitelů už to podalo korespondenčně, takže samotné fyzické hlasování tady bylo jenom takové kosmetické, řekl bych,“ uvedl Bánovský.

„Mnozí z věřitelů, kteří se schůze zúčastnili, nám již sdělili, že náš restrukturalizační plán podpoří, a připojili se tak k rychle rostoucímu počtu těch, kteří již plán formálně schválili. Představuje totiž nejlepší způsob, jak přivést huť zpátky k ziskovosti. Zajistí postupné uhrazení pohledávek všech věřitelů a zachová celý podnik i tisíce pracovních míst jak zde v Ostravě, tak i v celém regionu,“ uvedl za Liberty Ivo Štěrba.

22. února 2024

Autoři: ,