Tábory v kraji jsou téměř obsazené, populární jsou zejména příměstské

  8:42
Obrovský zájem o letní tábory zaznamenali jejich organizátoři po celém Moravskoslezském kraji. „Už máme téměř vše obsazeno. Zájem byl hlavně o ty levnější tábory, místa v nich mizela jako první,“ uvedla ředitelka domu dětí a mládeže Ostravy-Poruby Kateřina Hořejší. „Velmi se také zvýšila poptávka po těch příměstských,“ doplnila.

Kouzlo příměstských táborů? Užít si zábavu kousek od domova. Ilustrační | foto: www.kamsdetmi.com

Vzrůstající zájem o příměstské tábory má podle ní dva hlavní důvody. „Rodiče chtějí s dětmi trávit odpolední čas a nechtějí je proto posílat někam na pobyt. Druhým důvodem je jednoznačně cena,“ vysvětlila Hořejší.

„Příměstské tábory jsou i u nás kompletně obsazeny,“ potvrdila Lucie Bittnerová z havířovského střediska volného času Asterix. Nejrychleji jsou obsazené příměstské tábory v cenách okolo patnácti set korun.

„Nemáme naši vlastní táborovou základnu, takže se to samozřejmě promítne na ceně pobytových táborů,“ uvedla Kateřina Hořejší. „Výjimkou bývá tábor s koňmi, kteří jsou stále velkým lákadlem. Pravidelně se nám plní jako jeden z prvních i přes jeho vyšší cenu,“ dodala.

Tábory mizely už v listopadu

Na některých místech zájemci letošní tábory zaplnili rekordní rychlostí. „Vysvětlujeme si to tím, že spousta rodičů v době covidu děti na tábor neposlala. Hlavně třeba ti, kteří je tam měli vyslat poprvé,“ zdůvodnil Miroslav Topinka z Asociace dětské rekreace.

„U nás jsme nabídku letních táborů zveřejňovali už v listopadu a zájem byl opravdu enormní. Některé tábory se zaplnily dokonce během několika hodin,“ potvrdil ředitel domu dětí a mládeže v Bohumíně Ondřej Veselý. „Zbytek jsme obsadili za několik dní,“ doplnil.

Stejný trend letos zaznamenali v Opavě. „Nabídku jsme zveřejňovali v lednu a zájem byl téměř o všechny tábory. Ať už pobytové, nebo příměstské, klasické nebo třeba sportovní,“ konstatovala ředitelka střediska volného času Soňa Wenzelová. „Zbývá nám posledních pár míst a v tuto chvíli přijímáme i náhradníky. Když se nějaké místo náhodou uvolní, dáváme jim okamžitě vědět,“ zmínila.

Nejoblíbenější jsou tematické tábory

Délka táborů přitom letos na obsazenost neměla až takový vliv. „V minulých letech byly v zájmu o různě dlouhé pobyty rozdíly a svou roli hrál také termín jednotlivých turnusů. V tomto roce je ale všechno jinak a jako první u nás zmizela místa stanových táborů, včetně těch nejdelších,“ popsala Wenzelová.

Dlouhodobě slaví mezi rodiči i dětmi největší úspěch tematické a sportovní tábory. Ty všeobecné proto pořadatelé na mnoha místech úplně vyřadili z nabídky. „My máme všechny tábory tematicky zaměřené. Nejpopulárnější je vždy Harry Potter, ten zkrátka nemůže chybět, nebo Avengeři,“ jmenovala Lucie Bittnerová. „Vyhledávaný je i taneční tábor,“ doplnila.

Hodně atraktivní jsou pro děti i tábory se zvířaty. „Pořádáme příměstské Prázdniny v minizoo, které jsou zaměřené na chov zvířat. A velice oblíbený je i tábor u koní,“ řekla Wenzelová. „U něj máme dva turnusy, které byly za jeden den kompletně zaplněné,“ přiblížila.

U pobytových táborů jsou nadále populární ty klasické stanové a chatkové. „Děti mají stále velmi rády přírodu, a proto jsou nejvyhledávanější ty méně civilizačně dotčené tábory. Tyto tendence se ani dnes nemění,“ vysvětlila Polak z České rady dětí a mládeže.