Neobvyklé suvenýry. Lidé pašovali z dovolené tablety na erekci i anabolika

  15:32
Napilno měli o prázdninách celníci na ostravském Letišti Leoše Janáčka. V zavazadlech cestujících či v poštovních zásilkách ze zahraničí objevili ​testosteron, léčivé mastičky, kosmetické a potravinové přípravky vyrobené z chráněných rostlin a živočichů či několik kilogramů sýrů.

Kromě běžných úkonů při odbavení cestujících tak letos celníci zajišťovali jeden kontraband za druhým.

„Až z dalekého Bangkoku pašoval cestující ve svém kufru kromě 30 mililitrů testosteronu také bezmála 1200 kusů látky Kamagra. Ta se používá při problémech s erekcí a je v České republice zakázána,“ uvedla mluvčí Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj Zuzana Němcová.

Volné místo v zavazadle pak tento cestující vyplnil dalším léčivým přípravkem, konkrétně několika desítkami mastí značky MUAY Brand. „Oblibu těchto léčivých mastí dokazuje jejich opětovné zajištění během následujících dnů, kdy ve dvou poštovních zásilkách směřujících z Lipska jich celníci objevili šestnáct kusů,“ doplnila Němcová.

Žena přišla o léčivé přípravky za 70 tisíc

Celníci zachytili také zásilku potravinových přípravků slibujících regeneraci organismu, které si za 70 tisíc nechala poslat ze Singapuru žena z Česka.

„Tabletky však obsahovaly části chráněných druhů rostlin a živočichů, jejichž obchod s nimi je zakázán a celní správou kontrolován,“ uvedla mluvčí s tím, že stejného přestupku se dopustila další žena, která si v poštovní zásilce nechala zaslat kosmetické přípravky rovněž obsahující části chráněných druhů rostlin.

Zabavené věci ale nepocházely pouze z Asie. Neobvyklý pohled se naskytl celníkům při otevření zavazadla ženy cestující z Velké Británie. Z Londýna dovezla více než čtyři kilogramy sýrů. Dovoz živočišných produktů pro osobní spotřebu ze třetích zemí je přitom z důvodu možného zavlečení choroboplodných zárodků zakázán,“ upozornila Němcová.

Část případů bude podle jejích slov řešena v přestupkové, další pak v trestně právní rovině.

Autor: