Janáčkův festival oslaví 170 let od skladatelova narození, uctí i umělkyně

  8:18
Řada světových es umělecké scény zavítá na letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka. Oblíbená přehlídka se uskuteční od 30. května do 3. července a její program se zaměří na oslavu 170. narozenin slavného skladatele.

Jednou z hvězd Janáčkova festivalu 2024 se bezesporu stane australsko-britská dirigentka Jessica Cottisová, umělecká ředitelka a šéfdirigentka Canberra Symphony Orchestra. (7. února 2024) | foto: Opera online

K hlavním lákadlům programu Janáčkova festivalu letos patří například oceňovaná britská sopranistka Claire Boothová. „V Ostravě vystoupí na zahajovacím koncertu Janáčkova festivalu, který bude poctou nejen Leoši Janáčkovi, ale také skvělým ženám. Symfonický orchestr Českého rozhlasu totiž povede australsko-britská dirigentka Jessica Cottisová, umělecká ředitelka a šéfdirigentka Canberra Symphony Orchestra,“ říká ředitel festivalu Jaromír Javůrek.

Velká narozeninová party je připravena na počest Leoše Janáčka v Hukvaldech na 29. června a zúčastní se jí mimo jiné Nicky Spence, žádaný tenorista, který se loni stal držitelem Řádu britského impéria.

Festival zavítá i na další místa v kraji

Skvělí sólisté z téměř celého světa následně vzdají Janáčkovi poctu v jeho rodišti také o den dříve, tedy 28. června. Ve světové premiéře speciálně vytvořeného představení zde zazáří slavná baletka a choreografka Věra Kvarčáková doprovázená hvězdami světové baletní scény.

Festival se kromě toho podívá také do Opavy, Frýdku-Místku, Nového Jičína, Příboru, Krnova a Ludgeřovic. Těmito místy publikum provede silná ženská linka. Hudební vizionářka, cembalistka Barbara Maria Willi vystoupí v příborském kostele sv. Valentina za doprovodu uskupení, které povede, a na barokní housle zahraje Tomáš Netopil, prezident festivalu.

Ten se představí rovněž jako dirigent ve Slezském divadle v Opavě. Pod jeho taktovkou vystoupí Zuzana Stivínová, Radúz Mácha a Aneta Kaluža Klimešová. Společně s Czech Ensemble Baroque uvede 17. června také melodramatickou Medeu od Jiřího Antonína Bendy. Lidé se mohou těšit i na polské symfonické orchestry z Opole a Varšavy.