Lázně bojují o přežití, v Karviné už propustily desítky zaměstnanců

  13:18
Zpočátku zoufale sháněli roušky, které neměli zdravotníci ani pacienti, ale i další ochranné prostředky včetně dezinfekce. Teď šéfové lázní volají o pomoc. Klienty sice před nákazou ochránili, ale kvůli koronavirové pandemii hrozí všem lázním uzavření a boj o přežití.

ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

V Moravskoslezském kraji jsou tři lázeňská zařízení. Situace je všude tristní.

„Máme 464 lůžek, ale v současnosti už jen necelou stovku klientů, kteří odjedou v příštích dnech. Jelikož kvůli pandemii koronaviru a karanténním opatřením nové přijímat nesmíme, 6. dubna celé lázně až do odvolání zavřeme,“ uvedl ředitel Horských lázní Karlova Studánka Jan Poštulka s tím, že další vývoj ekonomiky a hospodaření lázní bude záviset na délce vládních opatření zakazujících příjem klientů.

Jelikož jde o státní podnik, s nimiž vláda navíc počítá v krizovém případě pro umístění seniorů, lázně mají mnohem větší šanci na přežití než privátní zařízení. Proto se Sanatoria Klimkovice i Lázně Darkov připojily k dopisu, kterým se Svaz léčebných lázní obrátil na vládu s výzvou o pomoc.

V Sanatoriích Klimkovice je 367 lůžek pro dospělé a 200 lůžek pro děti. V úterý tam bylo už jen 145 klientů v dospělé léčebně a 40 klientů v dětské léčebně. „Pokud bude nadále platit vládní zákaz přijímání nových pacientů do lázní, budeme muset přerušit provoz 9. dubna, kdy odejdou poslední klienti,“ uvedl prokurista sanatorií Jozef Dejčík.

Sanatoria, v nichž pracuje 360 stálých zaměstnanců a 70 pomocných pracovníků na dohodu o provedení práce včetně studentů odborných škol, zatím nepropouštějí stálé zaměstnance, ale ukončily všechny dohody o výpomoci.

V práci je teď asi polovina stálých zaměstnanců, další podle dohody čerpají náhradní volno, dovolenou, nebo pobírají ošetřovné na děti. Část je doma a pobírá 60 procent mzdy z důvodu překážky na straně zaměstnavatele. Jejich počet bude téměř jistě stoupat.

„Propouštět se zatím nechystáme. Jenže po přerušení provozu se budou náklady pohybovat v řádech milionů až desítek milionů, takže bez vnější pomoci mohou lázně vydržet odhadem tak jeden až dva měsíce. Bude záležet na refundaci mezd ze strany státu,“ uvedl prokurista. Podotkl, že sanatoria teď zpracovávají podklady o počtu lůžek, personálu, materiálním a technickém vybavení, které si vyžádal kraj pro případ, že by bylo zapotřebí pomoci s péčí o seniory z domovů. „Pokud nás kraj osloví, rádi pomůžeme situaci řešit,“ dodal Dejčík.

Arabští klienti nemohou domů

Největší Lázně Darkov na Karvinsku s 800 lůžky jsou na tom velmi podobně. Sice úplně zavřít nemohou a také chtějí pomoci kraji s péči o seniory, zejména v historické léčebně, přesto už propustily desítky lidí a doufají v pomoc státu.

„Nemůžeme zavřít, protože tu máme cizince a pacienty po operacích. Provozujeme odborný léčebný ústav se 111 lůžky, kam přicházejí rehabilitovat pacienti přímo z nemocnic. Jejich počet klesl na 35, protože ubylo operací, ale další přijdou. A zůstávají u nás také dvě desítky arabských klientů, kteří kvůli uzavřeným hranicím nemohou odcestovat domů. Musíme se o ně postarat,“ říká generální ředitelka Lázní Darkov Pavlína Filipi.

Netají ale, že z 370 zaměstnanců už lázně musely propustit 30 lidí, kterým skončila smlouva nebo byli ve zkušební lhůtě, a vzhledem k situaci budou muset propouštět dál. Především z řad stovky zaměstnanců provozů, jako jsou restaurace či bazény, které jsou už od 13. března pro veřejnost uzavřené.

„Zatím stát lázním nepomohl. Potřebujeme akutně odložit odvod záloh na sociální a zdravotní pojištění i daň z příjmu a refundovat mzdy. Pokud stát nepomůže, většina lázní to nepřežije,“ míní Filipi.