Nadšenci zmapovali osudy kdysi slavných lázní. Už třicet let jsou opuštěné

  17:52
V dobách největšího rozkvětu se tam sjížděly tisíce lidí, dnes se chátrající areál rozpadá před očima. Přesto lázně Jánské Koupele na Vítkovsku zůstaly fenoménem, který přitahuje stovky lidí. Teď se pyšní vůbec poprvé i komplexně zpracovanými osudy. Nadšenci spojili obrazovou a textovou zprávu o památkově chráněném areálu, pohled odborníků, vzpomínky pamětníků i vize minulých a současných majitelů.

Lázně Jánské Koupele na dobovém snímku. | foto: publikace Jánské Koupele

Publikace o více než 270 stranách nese název lázní s podtitulem Minulost, současnost a budoucnost. Impulzem pro její vznik byl záměr vizuálního sociologa Jiřího Siostrzonka z opavské Slezské univerzity vydat dobové fotky a pohlednice z Jánských Koupelí.

„Oslovil jsem editory Moniku Čermínovou a Lukáše Horkého a shodli jsme se, že si bývalé lázně se zajímavou historií zaslouží mnohem větší pozornost. Do tvůrčího týmu jsme přizvali spřízněné odborníky, historiky, památkáře i nadšené badatele, aby obrazovou část doplnili svými texty. Editoři rovněž vyhledali pamětníky, kteří v lázních vyrůstali nebo pracovali,“ uvedl Siostrzonek.

Knihu tvoří historické studie Jakuba Ivánka a Petra Zahnaše o lázních v 19. a 20. století, komentář památkářky Hany Pavelkové i vzpomínky těch, již každodenní dění v lázních přímo zažili.

„Kompletní zmapování osudů areálu od počátků až po současnost dosud neexistovalo. Při stoletém výročí lázní vznikl okolo roku 1909 větší článek do časopisu pro dějiny Moravy a Slezska. Každý rok také ještě za první republiky vycházel almanach o lázeňství, jehož součástí bývalo i několik stran o Jánských Koupelích. Když jednotlivé ročníky srovnáte, zjistíte, jak se lázně měnily. Ale to bylo vše, souhrnná publikace nikdy nevznikla,“ konstatoval Petr Zahnaš, který se dlouhodobě zabývá dějinami Jánských Koupelí i celé oblasti a se spolkem Zálužné pořádá i komentované prohlídky lázní.

Historie lázní

19. a první půlka 20. století

  • prosperující lázně
  • největší rozvoj zažily počátkem 20. století, kdy z nich hrabě Camillo Razumovský udělal ozdobu panství

Druhá světová válka

  • výcvikový tábor Hitlerjugend a poté zajatecký tábor pro důstojníky

Po roce 1945

  • dětská ozdravovna a jedno z největších odborářských středisek v Československu

Po roce 1989

  • v roce 1993 lázně opustili poslední rekreanti
  • od roku 1994 zůstaly opuštěné a vystřídaly několik majitelů
  • kulturní památkou se staly v roce 2005, v roce 2013 byla ochrana zúžena na menší množství budov

Upozornil zároveň, že nejde ryze o odborné zmapování dějin lázní. Cílem bylo zachytit co nejvíce pohledů na věhlasný areál, který si dodnes zachoval specifickou atmosféru. „Kromě odbornějších částí se podařilo shromáždit obrovské množství obrázků, postřehů lidí, kteří si lázně pamatují za provozu, i vize do budoucna. Takže je tam i kus jakéhosi světýlka na konci té dnešní neutěšené situace,“ dodal Zahnaš.

Součástí knihy jsou totiž i rozhovory s minulými vlastníky Danielem Bahenským a Petrem Lexem a s majitelem současným - Karlem Ležatkou. „Budoucnost zchátralých objektů kdysi vyhlášených lázní veřejnost trápí a každá změna vlastníka vyvolává vášnivou debatu. Naším záměrem je oprostit tuto diskuzi od přehnaných emocí, aby si každý mohl udělat vlastní obraz založený na faktech,“ vysvětlil editor Lukáš Horký.

Atmosféru lázní pak zachycují dobové pohlednice a fotografie doplněné aktuálními snímky od fotografů Lukáše Horkého, Davida Macháče a Václava Pazdery. V opavském kulturním prostoru KUPE je zároveň do 22. prosince k vidění doprovodná výstava pohlednic a fotografií z Jánských Koupelí.