„Přemostění se bude po doporučení muzejní, letopiseckou, názvoslovnou a heraldickou komisí rady města jmenovat Lávka Jana Balabána. Svým názvem tak odkazuje ke spisovateli Janu Balabánovi, jehož dílo je neodmyslitelně spjato s moravskoslezskou metropolí,“ sdělila mluvčí města Gabriela Pokorná.
„Lávka v délce 140 metrů byla doposud známá jako cyklopropojení centra s Dolní oblastí Vítkovic,“ doplnila o lávce od architekta Josefa Pleskota.
„Pojmenování lávky po Janu Balabánovi, nepřehlédnutelné osobnosti české literatury, je vyjádřením naší úcty autorovi, kterému byla Ostrava domovem a inspirací. Může však být chápáno i v symbolické rovině. To kdybychom si v dnešní době připomenuli, že tak jako lávka spojuje protilehlé břehy, mohou záliba v četbě a vztah k literatuře spojit různé lidi,“ řekl ostravský primátor Jan Dohnal.
Veřejnost se rozloučila se spisovatelem Janem Balabánem |
Návrh na pojmenování lávky po Janu Balabánovi podala výkonná ředitelka Dolní oblasti Renata Červená.
„Název lávky bude zanesen do Registru územní identifikace, adres a nemovitostí, což umožní jeho zobrazení v digitálních mapách,“ sdělila Pokorná. „Součástí konstrukce lávky bude umělecky zpracovaná kovová deska s názvem lávky a dalšími detaily, včetně QR kódu, odkazujícího na veškeré podrobné informace.“
Prozaik, scenárista, překladatel, kritik výtvarného umění či komiksový tvůrce Jan Balabán byl jednou z nejvýraznějších postav současné literatury.
Jeho povídková sbírka Možná, že odcházíme a román Zeptej se táty se staly v roce 2004 a 2010 Knihami roku a o rok později získaly ocenění Magnesia Litera. Jan Balabán zemřel v devětačtyřiceti letech v roce 2010.