O stavbu Nových Laubů v Ostravě se uchází deset zájemců

  9:32
Přání radních Ostravy, aby se do stavby bytového komplexu Nové Lauby v historickém centru města pustili soukromí investoři, se patrně naplní. Koupit celý projekt nechtěl nikdo kvůli drahému podzemnímu parkovišti, ale o partnerství s městem je zájemců dost.

Obytný blok bude sestávat z pěti bytových domů, každé nároží tak bude mít mírně odlišný vzhled. Pohled ze strany od výstaviště Černá louka na pět nových domů, které vytvoří obytný blok v proluce na dnešním parkovišti vedle Ostravského muzea. | foto: Magistrát Ostravy

„Mám radost, že se předběžně přihlásilo deset domácích i nadnárodních společností, se kterými budeme nadále komunikovat,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Město chce prodat vítězi soutěže pozemek vedle Ostravského muzea včetně dokumentace a povolení ke stavbě. 

Investor za své postaví dům o pěti blocích s 85 byty a podzemním parkovištěm pro 173 aut. Po dostavbě celého komplexu město koupí od developera byty ve dvou blocích i většinu parkovacích míst.

Termín pro oznámení předběžného zájmu developerů vypršel 20. srpna, radní projednali záměr prodeje a příští týden budou o podmínkách rozhodovat zastupitelé města.

Výběr developera městem bude mít tři kola. Desítka přihlášených soutěžících musí ve druhém kole do konce měsíce prokázat kvalifikaci. Kdo ji splní, bude moci v říjnu až listopadu předložit cenovou nabídku. Rozhodovat bude kupní cena za pozemek, ale i požadovaná částka, kterou pak město zaplatí za 31 bytů a 119 parkovacích míst.

Nové domy s byty 1+kk až 4+kk, nebytovými prostory, obchody i třípodlažním podzemním parkovištěm vzniknou na místě, kde v první polovině minulého století stály bytové domy s podloubím, obchody, hospodami i nevěstinci.

„Jsem rád, že vznikne projekt, který jsem navrhl. Ale chtěl jsem, ať město nabízí kvalitní nájemní bydlení dostupné i mladým rodinám, ne byty na prodej,“ řekl opoziční zastupitel Lukáš Semerák.

Autor: