iDNES.cz

Unikátní protikuřáckou laboratoří v Ostravě provede virtuální profesor

  14:54
Expozice s interaktivní laboratoří Svět bez kouře je do 19. prosince k vidění v ostravské městské části Hrabůvka. Exponáty ve dvou objektech ukazují, jaký dopad má cigaretový kouř na lidské zdraví. Návštěvníci si mohou vyzkoušet také kvíz s 3D brýlemi.

Asistentka laboratoře mluví s profesorem Dohořelem. Technologie Motion Capture snímá pohyby herce v reálném čase | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Laboratoří provází virtuální profesor Dohořel. „Jedná se o imaginární postavu. Návštěvníkům řekne, jaká rizika jsou spojená s kouřením klasických cigaret a co se děje při spalování klasického tabáku,“ sdělila za organizátory Iva Novotná.

„Laboratoř ukazuje nejnovější vědecké poznatky v dopadech kouření a moderní bezdýmné alternativy, které mají. Informace chceme předat dospělým kuřákům a lidem v jejich okolí. I těm škodí cigaretový kouř,“ dodala Novotná.

Návštěvníci zde najdou ukázku stop, které zanechává cigaretový kouř. Jsou tam i plíce kuřáka.

„Originální, v Česku vyvinutá laboratoř využívá nejmodernější technologie, jako jsou digitální rentgeny a holografické boxy. Výjimečné je zejména využití technologie Motion Capture, díky níž ožívá postava profesora Dohořela,“ uvedla Klára Jirovcová Pospíšilová, mluvčí společnosti Philip Morris, která laboratoř připravila.

„Jde o podobnou technologii, jaká se používá ve velkých hollywoodských filmech, například Star Wars a Pán prstenů, nebo při vytváření virtuálních avatarů skupiny ABBA pro její chystané koncerty,“ dodala Jirovcová Pospíšilová.

„Hlas a pohyb propůjčil profesoru Dohořelovi herec Marek Němec. Technologie Motion Capture byla použita k záznamu pohybů jeho těla a hlavy, které byly následně přeneseny na předem vytvořený digitální model. V případě Světa bez kouře je využití Motion Capture posunuto až na možnost živého rozhovoru s virtuální postavou,“ uzavřela Jirovcová Pospíšilová.

Mezi interaktivní předměty v expozici patří 3D brýle. Když si je v laboratoři lidé nasadí, začnou odpovídat na otázky v kvízu. Odpovědi označí namířením svého pohledu.

zpět na článek