Veřejný prostor zvelebujte s námi. Poruba řeší samozvané kutily a arboristy

  13:32
Chcete zvelebit okolí svých domů? Nedělejte to podle svých domácích nápadů, nevyrábějte si vlastní lavičky, nevysazujte své keře a stromy. Řešte to s námi, vyzývá radnice v Ostravě-Porubě své obyvatele.

Podomácku vyrobené přístřešky či lavičky se stále častěji objevují v ulicích Poruby. Ne vždy ale působí tak, jak jejich tvůrci zamýšleli. | foto: Městský obvod Ostrava Poruba

„V poslední době se v ulicích a ve dvorech objevuje čím dál více výtvorů porubských kutilů. Jejich snaha je sice vedená touhou zútulnit své okolí, ale i tyto snahy musejí mít své hranice. Není možné, aby si lidé stavěli třeba vlastní přístřešky. Nevypadá to pěkně a ani si nelze pro sebe zabírat prostor, který slouží všem,“ uvedl místostarosta obvodu Richard Hanáčik.

Radnice řešila i fotbalovou branku, kterou někdo umístil před svůj dům. „Může se zdát, že nejde o nic vážného a zbytečně vytváříme problémy, ale i tyto věci musejí odpovídat určitým normám. Branka, stejně jako několik podomácku vyrobených laviček, není nijak ukotvená, může na někoho spadnout a způsobit zranění. Za vzniklou situaci je pak zodpovědný městský obvod,“ upozornil.

Lidé se podle Hanáčika mají se svými nápady obrátit na radnici. „Pokud má někdo nápad, jak zatraktivnit část obvodu, může za námi přijít. Obrátit se na nás lidé mohou i tehdy, když jim někde chybí lavička či odpadkový koš. Přece jen vypadá lépe, když mobiliář má nějakou jednotnou podobu, než když si každý vyrábí svůj,“ řekl Hanáčik.

Obyvatelé ale sami vysazují i zeleň. „Většinou se jedná o druhy, kterým se ve městě nedaří. I tady platí — pokud někde chcete strom, přijďte se poradit,“ poznamenal Hanáčik. „Navíc samozvaná péče o zeleň může způsobit poměrně značné škody. Není to tak dávno, kdy ‚arborista‘ neodborným ořezem zničil nejenom keř, ale s největší pravděpodobností i vedle stojící strom.“

Lidé, kteří v Porubě bydlí, se na výzvu radnice dívají různě. „Za zastávkou Duha jsou tři domy a u prvního z nich je velice pěkně upravená plocha. Během ročních období se tam mění květiny, jsou tam pařezy, samorost nebo třeba ptačí budka. S vnoučaty se tam chodíme dívat na zvířátka ze dřeva, na sovu na větvi, na krtka a další. Líbí se mi to. Opodál je záhon, který opečovává úřad. Je taky pěkný, ale zdaleka ne tolik. Takové iniciativě, kdy lidé zvelebují okolí svého bydlení, bych nebránila,“ uvedla například Šárka Hurníková.

Marek Vyroubal snahu obvodu chápe. „Přístřešky a podobně vypadají hrozně, to se radnici nedivím. Stromky podle vlastní fantazie taky nemusí dopadnout dobře. Ale třeba malá fotbalová branka se sítí, to je přece sen každého kluka,“ naznačil.

Obvod lidi s jejich nápady odkazuje na participativní rozpočet. „Ten je už několik let zaměřen na proměnu dvorů. Úspěšný návrh získá až pět milionů korun. A pak jsou tady i projekty města. Třeba dotační program Fajnový prostor,“ dodal Hanáčik.

14. července 2019

Autor: