Vrchní soud snížil ženě trest za kuplířství. K prostituci nutila i nezletilou

  7:54,  aktualizováno  11:35
Vrchní soud v Olomouci snížil trest pětašedesátileté Aleně Czakóové, která byla odsouzena na osm let za organizování prostituce na Těšínsku. Nyní ve věznici stráví o rok méně. Žena byla obžalovaná z obchodování s lidmi, ohrožování výchovy dítěte a kuplířství, za což jí hrozilo pět až dvanáct let vězení.

Organizátorka prostituce na Těšínsku u Krajského soudu v Ostravě, listopad 2023 | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Podle rozsudku organizovala Czakóová prostituci žen či dívek a jedné nezletilé, které bylo jen šestnáct let. Proti původnímu rozsudku se odvolali obžalovaná i státní zástupce.

„Nalézací soud ženě vyměřil osm let, tedy v polovině trestní sazby, a zařadil ji do věznice s ostrahou. Odvolací soud učinil v trestu mírnou korekci – doplnil dokazování zejména o zdravotní stav obžalované, která v současné době trpí závažným onkologickým onemocněním. Tuto skutečnost musel odvolací soud akceptovat, v posledním období jí byla přiznána pětasedmdesátiprocentní invalidita,“ uvedl předseda senátu Petr Andres.

Obhajoba žádala trest podmíněný a požadovala po soudu, aby žena byla zproštěna obžaloby z trestného činu obchodování s lidmi a z kuplířství. Podle soudu se však její trestná činnost prokázala.

Podle rozsudku kuplířka z Třince čtrnáct let zajišťovala prostituci v Českém Těšíně a na jiných místech regionu, a vydělávala tak hodně peněz.

Jedna z prostitutek, jejíž služby nabízela, byla v té době mladistvá a bylo jí jen šestnáct let. Žena podle rozsudku nabídla v Českém Těšíně šestnáctileté dceři své známé, že jí obstará peníze za poskytnutí sexuálních služeb, s další ženou ji nafotily a nabízely k prostituci na internetových stránkách.

K prostituci nutila i šestnáctiletou. Kuplířka z Těšínska dostala osm let

Dívka tyto služby poskytovala od srpna 2020 do ledna roku 2021 u obžalované v bytě, Czakóová kvůli tomu byla souzena za zločin obchodování s lidmi a přečin ohrožování výchovy dítěte.

Odsouzena byla i dívčina matka, která dostala čtyřletý trest po uzavření dohody o vině a trestu. Czakóová dívce navíc musí za nemajetkovou újmu zaplatit půl milionu korun, část musí splatit společně s dívčinou matkou.

Přestávka ve Skotsku

Žena půjde do vězení také za kuplířství, neboť v Českém Těšíně a na jiných místech zprostředkovávala poskytování sexuálních služeb různými ženami. Za toto zprostředkovávání si ponechala polovinu částky, kterou zákazníci ženám platili. Kuplířství provozovala v letech 2005 až 2011 a poté v letech 2014 až 2022, časová mezera souvisela s pobytem obžalované ve Skotsku.

V obou těchto obdobích získala kuplířka přes milion korun. Ženy se věnovaly prostituci v bytech, které jim poskytovala obžalovaná, ženy a dívky nabízela formou inzerce. Touto cestou verbovala také další zájemkyně o sexuální služby.

Czakóová se částečně doznala, v případě nezletilé ovšem uvedla, že netušila, kolik jí je let. Dívka ovšem vypověděla, že obžalovaná byla kamarádkou její matky a její věk znala.

„Její matka byla moje kamarádka. Tvrdila, že dceři je osmnáct. Když jsem se dozvěděla pravdu, okamžitě jsem zakročila,“ tvrdila u ostravského soudu obžalovaná.

Czakóová také přiznala, že organizovala práci prostitutek, zpochybnila však otázku příjmů, které z této činnosti měla. Souzena byla totiž za to, že z trestné činnosti měla značný prospěch.

2. listopadu 2023

Autoři: , ,