Frýdek-Místek chystá nové kulturní centrum, bude stát přes 700 milionů

  15:42
Na téměř tři čtvrtě miliardy korun by měla podle odhadu pracovníků frýdecko-místeckého magistrátu vyjít rekonstrukce a dostavba současného Národního domu. „Kulturní centrum Frýdku-Místku budou tvořit tři navzájem propojené části,“ popsala plány magistrátu jeho mluvčí Jana Musálková Jeckelová.

Vizualizace ambiciozního projektu Kulturního centra ve Frýdku-Místku. | foto: Magistrát města Frýdek-Místek

Základem se stane památkově chráněný Národní dům s historickým sálem, druhou částí bude budova bývalé Národní záložny místecké, v níž vznikne městská galerie a ve vrchních patrech zázemí pro kulturní soubory. „Obě historické budovy doplní Nová scéna – přístavba s multifunkčním sálem navržená světoznámou architektkou Evou Jiřičnou,“ zmínila mluvčí.

To vše by podle současného odhadu zástupců města mělo vyjít na 739 milionů korun. Na 314 milionů nyní odhadují náklady na rekonstrukci Národního domu a 77 milionů korun má stát oprava Národní záložny. Stavba Nové scény má nově vyjít na 348 milionů korun.

Opozice: Jsou důležitější investice

Podle opozice ale nejsou údaje zveřejněné vedením města příliš důvěryhodné, výslednou cenu odhadují mnohem vyšší. „Dlouhodobě jsme proti přístavbě Národního domu. Podle nás jsou ve městě důležitější investice,“ konstatoval Pavel Machala z opozičního zastupitelského klubu Přátelé FM.

„Navíc si myslíme, že avizované ceny za stavbu a rekonstrukce budou vyšší. Ještě když jsme byli ve vedení města a prověřovala se možná cena, vycházela oprava Národního domu na stovky milionů, Národní záložny ke stovce milionů korun,“ pokračoval Machala.

Mluvčí města Jana Musálková Jeckelová výhrady odmítá: „Aktuální náklady na výstavbu nového Kulturního centra byly stanoveny srovnáním s jinými referenčními stavbami ve Frýdku-Místku.“

31. srpna 2022

Autor: