Města se bojí protikoronavirových omezení, akce zatím ruší jen někde

  7:10
Nejistota okolo vývoje covidových opatření znervózňuje pořadatele městských akcí. Například Nový Jičín ze slavností vyčlenil hlavní koncerty s výstavou, zbytek zrušil. Většina dalších měst sice akce zachovává, ale současně připouští, že rozhodne vývoji pandemie a vyhlášená protiopatření.

Slavnost města Nového Jičína patří k největším v kraji a dokáže spojit bohatou historii se současnou atraktivní podívanou. Jenže koronavirus celodenní přehlídku už podruhé zrušil. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Situace zatím není zoufalá, ale současně rozhodně ani ideální. Loni města své největší akce většinou rušila, protože nebylo možné vyhovět všem protikoronavirovým restrikcím. Všichni doufali, že letos se vše vrátí do normálu.

Jenže tomu tak není. Například v případě venkovních poutí a podobných akcí se jich smí zúčastnit nejvíce tisíc lidí, na koncertech jich může být nejvíce pět tisíc, přičemž každý divák by měl mít volné čtyři metry čtvereční. A to není jednoduché splnit.

Například Nový Jičín už ohlásil, že svou největší kulturní akci, zářijovou městskou slavnost, musí zrušit. 

„Program je připravený, ale okolnosti neumožňují slavnost uspořádat. Každoročně ji navštívily tisíce lidí, všechna vystoupení byla bez vstupného a podíleli se na nich školáci. Tyto základní parametry nejde v době, kdy je nařízeno omezení počtu osob na akcích a školy byly dlouhou dobu bez dětí, dodržet,“ vysvětlil starosta Nového Jičína Stanislav Kopecký skutečnost, že svým rozsahem v tomto typu kultury a zábavy patří novojičínské slavnosti mezi největší v kraji. A tím pádem i epidemiologicky nejsložitější.

Koncerty v amfiteátru

Nejvíce navštěvované koncerty se však uskuteční, jen místo na Masarykově náměstí se vystoupení například skupiny Mirai nebo Jiřího Korna a Vaša Patejdla konají na začátku září v přírodním amfiteátru Skalky.

A hudební produkce budou placené, byť vstupné má být znatelně nižší než obvykle. „Zpoplatněný vstup na koncerty jsme museli zvolit hlavně proto, aby v souladu s protiepidemickými opatřeními bylo možno regulovat počet návštěvníků,“ přiblížil novojičínský místostarosta Ondřej Syrovátka.

Rovněž se uskuteční výstava připomínající bitvu u Nového Jičína v roce 1621.

Tisíce lidí se také první zářijový víkend pravidelně scházejí na slavnostech Havířova. Ty se mají uskutečnit i letos a pořadatelé avizují třeba kapely Lucie, Kryštof, Horkýže Slíže, Hradišťan nebo No Name.

Nosit respirátory na akci? To ne

„Letos jsme nejnavštěvovanější kulturní akci ve městě pojali jako česko-slovenské slavnosti. Samozřejmě že konání akcí závisí na aktuální epidemiologické situaci. Doufáme však, že budeme moci poskytnout skvělé kulturní zážitky,“ uvedla náměstkyně primátora Jana Feberová. 

Frýdek-Místek posunul až na příští rok srpnový gastrofestival Frýdek-Místek plný chutí. Jak uvedl mluvčí města René Stejskal, důvodem byla omezená gastro nabídka kvůli platným hygienickým opatřením. 

„Dále podle průzkumu na Facebooku šedesát procent dotazovaných nesouhlasilo s podmínkou nošení respirátoru na akci, také by se navýšily náklady spojené s dodržováním hygienických předpisů,“ řekl Stejskal. Co se týče největších tamních podzimních akcí, festivalů Sweetsen a FM City Fest, záleží na pořadatelích.

Radnice se chystají i na případné změny

V červnu se kvůli pandemii neuskutečnily Dny Karviné. „Jiné tradiční akce se však konají,“ poznamenal karvinský mluvčí Lukáš Hudeček a zmínil například Karvinské kulturní léto, Slavnosti piva a guláše nebo festival Smacznego.

„Máme také informaci, že OKD připravuje v parku Boženy Němcové na 18. září Den horníků,“ upozornil mluvčí.

Ostravský obvod Poruba se podílí na největší letní akci Cirkulum a v září chystá v Zámeckém parku Zažít Porubu jinak. „Samozřejmě opatření sledujeme a řešíme. Vše se připravuje tak, abychom všem opatřením vyhověli,“ podotkl mluvčí obvodu Martin Otipka.

Bratři Čadíci i jarmark

Centrální obvod Moravská Ostrava a Přívoz zatím nic neruší. V Komenského sadech pokračují letní promenádní koncerty i různé pořady pro děti i dospělé. „Na Masarykově náměstí od 24. do 27. srpna bude promítat Kinematograf bratří Čadíků,“ řekla Hana Lajčíková z obvodního úřadu.

Připomněla, že největší letní akcí v obvodu se 29. srpna stanou Rozmarné slavnosti aneb Mámení první republiky, které se konají v Komenského sadech a na břehu Ostravice v moravské části. Na podzim pak bude zřejmě nejrozsáhlejší událostí Svatováclavský jarmark, který se koná 28. září na přívozském náměstí Svatopluka Čecha.

Podobně nastínili kulturní léto a podzim, tedy konání plánovaných akcí, ale s podmínkou dodržení současných restrikcí, i zástupci Opavy, Krnova nebo Kopřivnice.

Autor: