Vznik krematoria pro zvířata v Ostravě se přiblížil, nepotřebuje studii EIA

  12:10
Výrazného ulehčení příprav se dočkali majitelé společnosti Krematorium zvířat Brno, kteří chtějí v mariánskohorské průmyslové zóně v Ostravě postavit zařízení pro spalování domácích zvířat až do hmotnosti sto kilogramů. Krajský úřad v Ostravě totiž minulý týden rozhodl, že pro jeho přípravu není potřeba zpracovávat studii EIA.

„Provozovna nemá významný vliv na životní prostředí a veřejné zdraví a nebude posuzována podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí,“ komentovala závěr krajského úřadu mluvčí Miroslava Chlebounová.

Rozhodnutí vítá Adam Voňavka, ředitel společnosti Krematorium zvířat Brno. 

„Výsledek nás samozřejmě těší, nicméně je před námi ještě dost práce. Předložili jsme dokumentaci opřenou o náš provoz v Brně. Pokud půjde vše podle plánu, chtěli bychom začít stavět na konci roku 2022. Zpustlý pozemek na okraji průmyslového areálu proměníme v park pro veřejnost,“ vzkázal Voňavka.

Zda se bude skutečně stavět, ale zatím úplně rozhodnuto není. Firma bude muset získat ještě další potřebná povolení, včetně stavebního. 

Obvod zatím není proti

Podle Patrika Hujduse, starosty městského obvodu Mariánské Hory, by případný provoz krematoria mohl být pro město přínosem. 

„Obrací se na nás spousty milovníků zvířat. Pokud bude zabezpečeno vše, co je potřeba, a krematorium nebude narušovat životní prostor lidí, nemáme s tím problém,“ komentoval možnost stavby starosta. 

Doplnil, že už byli seznámeni s dopady provozu například na ovzduší. „Ty jsou zanedbatelné, nemuseli bychom se obávat. Čekáme samozřejmě i další diskusi, zda nebudou obyvatelé obvodu výrazně proti. Každopádně jde o úplně jiné zařízení, než je třeba velká průmyslová spalovna, o níž se už dlouho jedná. Konečné slovo ale bude mít magistrát,“ zmínil.

Firma je na diskuse s občany připravená

Podle ředitele Voňavky je firma na diskuse s občany nachystaná. „Jsme připraveni vše trpělivě vysvětlovat. Máme zkušenosti od roku 2003. V Ostravě bude instalována ta nejmodernější a nejdražší kremační pec, jaká se na trhu nabízí. Toto zařízení produkuje menší znečištění než běžný domácí krb,“ tvrdí.

„Ve světě se staly kremace zvířat standardem a Ostrava je poslední velké město v České republice, kde tato služba chybí. Navíc stavíme úplně mimo obytnou zónu,“ upozornil.

Společnost Krematorium zvířat Brno ale není jedinou, která se o stavbu krematoria zvířat v Ostravě pokouší. Obdobný záměr má i společnost Krematorium zvířat Ostrava, která chtěla své zařízení postavit v areálu bývalé šachty v Koblově. 

Proti tomu se ale zvedl velký odpor místních obyvatel i vedení obvodu Slezská Ostrava. Firma svou žádost o posouzení vlivu stavby na životní prostředí EIA stáhla.

Tím ale podle jednatele Petra Bajgara její snaha nekončí. „Pokračujeme v přípravách. Jsou tady nějaké další možnosti. Chceme dopracovat některé věci v rámci studie EIA, na které stále pracujeme,“ komentoval Bajgar současný stav příprav konkurenčního projektu.

Krematorium pro zvířata má stát v ostravském obvodu Mariánské Hory poblíž někdejších takzvaných ropných lagun.

Krematorium pro zvířata má stát v ostravském obvodu Mariánské Hory poblíž někdejších takzvaných ropných lagun.