Nic si nepamatuji, tvrdí muž souzený za opaření spoluvězně horkou vodou

  12:46
Vzal varnou konvici plnou horké vody a vylil ji na hlavu a ruce spícího spoluvězně. Tak si podle obžaloby počínal předloni v srpnu ve věznici v ostravské části Heřmanice dvaatřicetiletý Jakub Janeczko. Případ začal projednávat Krajský soud v Ostravě.

Osmatřicetiletý poškozený byl podle spisu opařený na 12 procentech těla, a to zejména na hlavě. Pět dnů byl v péči lékařů Popáleninového centra Fakultní nemocnice Ostrava.

„Byla to strašná bolest,“ poznamenal při zahájení hlavního líčení muž, který po útoku trpěl psychickými problémy, například nemohl spát a pořád se budil v obavách, aby se napadení neopakovalo. 

Jakub Janeczko si v době činu odpykával v ostravské věznici desetiletý trest za to, že v březnu 2012 svému známému bodl šroubovák do hlavy, přičemž jen milimetry chyběly k tomu, aby napadeného zabil.

Na svobodu měl vyjít příští rok v březnu, nejspíše se však jeho pobyt za mřížemi protáhne, protože státní zástupce mu nyní za útok na spoluvězně navrhuje dalších deset let vězení. Čin je kvalifikovaný jako pokus o těžké ublížení na zdraví.

„Obžalovaný šel ve čyři hodiny ráno do společenské místnosti, vzal varnou konvici s téměř vařící vodou a poté ve společné ložnici sekce věznice se zvýšenou ostrahou obsah konvice vylil na spoluvězně,“ popsal žalobce.

Janeczko dnes odmítl před soudem vypovídat a odkázal na své předešlé výpovědi. „Na to, z čeho jsem obžalován, si vůbec nepamatuju,“ opakuje. Proto také odmítl možnost dohody o vině a trestu. 

„Ochranné léčení bych přijal, ale pokud možno jen ambulantní. Ale trest deset let je určitě moc vysoký,“ prohlásil v jednací síni Janeczko.

„Je hrozně arogantní, vůbec nevím, proč to tehdy udělal,“ poznamenal na adresu obžalovaného poškozený.

Obžalovaný žádá osobní přítomnost svědků

Karvinský rodák Janeczko žil v letech před výkonem trestu ve Slušovicích. Vychodil základní školu, na kuchaře - číšníka se však už nevyučil. Ve věznici se naučil základy práce s elektřinou a pět let dělal seřizovače strojů. 

Několik měsíců docházel k psychiatrovi, a to kvůli své drogové závislosti. „Chtěl bych pracovat, ale teď práce pro vězně není,“ poznamenal.

Termín vyhlášení rozsudku není znám, vypovídat bude ještě řada svědků, jejichž osobní předvolání Janeczko požaduje. „Ať mi všechno řeknou přímo tady na soudu,“ vysvětlil.

Autor: