Vězení a propadnutí majetku. Soud trestal ve vedlejší větvi kauzy Dědic

  16:30
Krajský soud v Ostravě poslal ve vedlejší větvi korupční kauzy ostravského lobisty Martina Dědice do vězení Tomáše Doležala, 62letého spolumajitele a ředitele ostravské firmy Kadamo. Přidal i další sankce.
Krajský soud v Ostravě. (ilustrační snímek)

ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Podle obžaloby muž utratil asi 140 milionů z firemních peněz za reklamu u frýdecko-místecké agentury Propag-Storm, ale většinu si vybral zpět v hotovosti.

„Soud shledal obžalovaného vinným a uložil mu trest odnětí svobody ve výši 7,5 roku, dále zákaz činnosti člena statutárního orgánu na dobu sedmi let a propadnutí směnek, zlatých cihel i dalšího majetku v celkové hodnotě kolem 120 milionů korun ve prospěch státu,“ uvedla mluvčí soudu Klára Krystynová.

Podle ní má pokutu ve výši 20 milionů zaplatit také firma Kadamo, která vyrábí a montuje ocelové konstrukce, strojní zařízení a potrubní rozvody pro strojírenské či hutní podniky. Verdikt však ještě není pravomocný, žalobce i obhájce si ponechali lhůtu na odvolání.

Doležal není prvním odsouzeným ve vedlejší větvi kauzy Dědic. Dostal ale zatím nejtvrdší trest za to, že tak jako další podnikatelé „pral“ firemní peníze přes Propag-Storm. Tři lidé, kteří se k trestné činnosti přiznali, již odešli od soudů ve Frýdku-Místku a Karviné s podmíněnými tresty a peněžitými pokutami. Doležal ale vinu odmítá a jeho advokát už naznačil, že se odvolá.

Žalobce: Policie přistihla muže při přebírání peněz

„Soud přijal většinu důkazů předložených obžalobou, které svědčily o tom, že muž vyváděl peníze z firmy a obohacoval se na úkor státu. V tomto případě přispělo k prokázání viny i to, že policie přistihla pana Doležala při přebírání hotových peněz. A také to, že označil faktury, ze kterých dostal 80 procent zpátky,“ řekl státní zástupce Vít Koupil.

Soudce uznal obžalovaného vinným ze spáchání zvlášť závažného zločinu zkrácení daně o více než 40 milionů korun i z legalizace výnosu z trestné činnosti.

„Výše trestu odpovídá tomu, že jde o závažnou hospodářskou trestnou činnost, která se nemá vyplácet,“ dodal žalobce Koupil.