Polského obchodníka s tabákem soudí za daňový únik ve výši 240 milionů

  12:54
Krajský soud v Ostravě začal projednávat obří daňový únik ve výši 240 milionů korun. V případu je obžalovaný pětačtyřicetiletý Piotr Bosak, který podle spisu nepřiznal 112 tun uskladněného tabáku. Muž z Polska jakoukoliv vinu odmítá.

Obžalovaný Polák Piotr Bosak na chodbě Krajského soudu v Ostravě. (16. února 2021) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Podle žaloby Bosak skrytě skladoval velké množství v Polsku nakoupeného tabáku v pronajatém skladu v obci Horní Suchá na Karvinsku.

Jak uvedla státní zástupkyně Barbora Zajícová, na kontraband přišla mobilní hlídka celníků víceméně náhodně při kontrole různých skladových objektů, a to při pátrání po nelegálního zaměstnávání cizinců. U jedné z hal však začal speciálně vycvičený pes celníků Wiky štěkat (podrobnosti zde).

„Daň z takto skladovaného tabáku nepřiznal a neuhradil, tímto se dopustil zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody v délce pět až deset let,“ uvedla žalobkyně Zajícová s tím, že navrhuje osmiletý trest.

Obžalovaný odmítl možnost dohody o vině a trestu. „Nesouhlasím s obžalobou jako s celkem,“ konstatoval.

Při vyjádření k žalované trestné činnosti začal velmi podrobně popisovat, co ho vedlo k odvozu tabáku nedaleko za hranice. Za vše prý podle něj může velmi špatná situace s nákupem a prodejem tabáku v Polsku v roce 2016.

Situace v Polsku prý podnikání s tabákem nepřála

„Zemědělcům, od kterých jsem listy tabáku vykupoval, jsem platil pravidelně, měli zájem mi výpěstky prodávat. Vše bylo bez problémů, do obchodu jsem investoval všechny uspořené peníze a ještě si půjčil od banky a známých,“ líčil obžalovaný s tím, že se svou společností Eurotrans prý patřil mezi patnáct největších obchodníků s tabákem v Polsku.

Jenže pak se prý začaly měnit zákony. „Ty šly na ruku velkým koncernům, kterým takoví menší obchodníci vadí. Musel bych se opětovně přihlásit k této živnosti, přitom byla požadována velmi drahá jistina mnoho milionů zlotých,“ popisoval. 

Podle svých slov se ocitl v „podnikatelské pasti“, když vlivem změn zákonů najednou nebyl zájem o jeho zhruba 200 tun tabáku, které měl uskladněné v Polsku, přičemž mu hrozila vysoká pokuta kvůli neodvedení spotřební daně.

Obžalovaný požádal o ukončení své výpovědi

Proto inzeroval svůj záměr tento tabák prodat, na což se mu po čase prý ozvala česká firma, které zboží prodal těsně před koncem své živnosti, aniž by ještě dostal zaplaceno a také nebylo možné zhruba dvacet nákladních automobilů naložených tabákem včas vypravit.

Bosak také tvrdí, že ho v tu dobu navíc postihly vážné problémy se zdravím, když nutně musel na operaci srdce.

Když asi po hodině jeho výpovědi soudkyně upozornila, že sice detailně popisuje dění v Polsku, ale dosud se vůbec nevyjádřil ke svému nelegálnímu podnikání v Česku, Bosak svou výpověď ukončil. 

„Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu a také k emocím, co tady jsou, žádám, abych dnes skončil a budu vypovídat v dalším líčení,“ prohlásil muž, který údajně kvůli depresím dochází k psychiatrovi.

Soudkyně obžalovanému vyhověla a líčení bylo odročeno kvůli další výpovědi a dokazování.

Autor: