Podle soudkyně Natálie Tognerové bylo chování obžalovaných velmi cynické. „Zneužili štědrost lidí tím nejhorším způsobem, a to útokem na city a emoce přes příběhy onkologicky nemocných dětí,“ konstatovala a poukázala na to, že takové jednání může řadu lidi odradit od další dobročinnosti.
Upozornila také, že oklamanými jsou muži i ženy a převládají starší lidé. „Mezi nimi jsou i dárci a dárkyně starší devadesáti let, kteří zaplatili téměř dva tisíce korun na pomoc nemocným dětem. A obžalovaní tyto peníze využili i pro své účely,“ povzdychla si.
Rozsudek není pravomocný. Drcman se sice možnosti odvolání vzdal, Šerák si však ponechal lhůtu, stejně jako státní zástupkyně Marie Dolinková a zmocněnkyně jedné z poškozených žen.
Dolinková označila případ v takovém rozsahu za první v regionu a jeden z největších v celostátním měřítku. „Závažnost jednání obžalovaných spatřuji zejména v tom, že byla narušena důvěra veřejnosti v dobročinnost a charitu. Oba se přiživovali na této projevené dobré vůli mnoha lidí,“ upozornila Dolinková.
Soudkyně rozdíl v trestech zdůvodnila tím, že zatímco Šerák se omluvil, projevil lítost a snažil se už škodu nahradit, u Drcmana nějaké zpytování svědomí nezaznamenala.
U přitěžujících okolností soudkyně poukázala na vysokou škodu a obrovský rozsah podvodu, za polehčující naopak označila zejména to, že prohlásili vinu. „Výrazně tím zkrátili a zlevnili soudní projednávání,“ vysvětlila.
Obžalovaní měli nachystány další sbírky
Čtyřiatřicetiletého Michala Drcmana a o pět let mladšího Dominika Šeráka zadržela minulý rok na jaře policejní zásahová jednotka při speciální akci nazvané Rakovina. Zadržení nejprve zapírali, ale postupně se začali přiznávat a nyní už spolupracovali a prohlásili svou vinu.
Drcman však říká, že původní záměr opravdu byl charitní a dětem chtěli pomoci, Šerák pak poukazoval na to, že jako vedoucí call center v Opavě a v Ostravě se první měsíce domníval, že se opravdu zapojil do dobročinnosti. „Když jsem zjistil, že tomu tak není, už jsem byl do toho tak namočený, že nešlo z toho ven,“ tvrdil.
Jenže žalobkyně upozornila, že nebýt policejního zásahu, muži měli připraveny další sbírky ke zneužití. „Navíc už na podzim 2023 se objevily informace o falešných sbírkách a krajský úřad s nimi zahájil správní řízení s pokutou 150 tisíc korun. Ani to je neodradilo od pokračování trestné činnosti,“ přiblížila žalobkyně Dolinková.
Jejich systém byl vysoce organizovaný. Založili call centra, která vybavili počítači a najali tam přes dvacet operátorek, jež o falešnosti jejich počínání neměly tušení. Pracovnice pak přes speciální software hromadného volání telefonovaly na náhodně zvolená čísla.
Pokud se na druhé straně někdo ozval, nabízely pomoc nemocným a opuštěným dětem ve sbírkách s názvy Dopřej léčbu, Stromky štěstí či Anděl naděje.
Příběhy byly pravé, muži jen změnili jména a fotografie dětí. Oslovení měli poslat 1299 korun a později až dva tisíce korun, a to na dobírku za symbolický dárek v podobě dřevěných srdíček nebo andělíčků.
Jsme nemajetní, tvrdí obžalovaní
Získaných takřka osm milionů za asi rok a čtvrt provozu call center použili na fungování podvodu a pro vlastní potřebu. A to ještě zaslané dárky za slíbené asi čtyři miliony zůstaly od lidí nevyzvednuty.
Muži nyní tvrdí, že jsou nemajetní, a pokud něco využívají, patří to příbuzným nebo známým. Drcman dokonce označil zabavených 99 tisíc korun a 200 euro za „drobné z dceřiny pokladničky“. To státní zástupkyně označila za jednoznačně účelové tvrzení. Stejný postoj měl i soud a rozhodl o propadnutí peněz. „Verzi obžalovaného jsme neuvěřili,“ vysvětlila soudkyně.
Podobně postupoval i u dvou čtyřkolek, které údajně vlastní Drcmanův švagr. „Přitom i na dokladech je uveden jako nakupující právě obžalovaný,“ podotkla soudkyně.