iDNES.cz

Soud potrestal obchody s extází, dealeři drogu nakupovali na darknetu

  15:02
Dva tresty vězení a tři podmínky. Takový verdikt vynesl ostravský krajský soud v případu pětičlenné skupiny, jejíž členové čelí obžalobě z toho, že v hudebních klubech obchodovali s extází. Organizátor podle spisu drogy nakupoval přes skrytou internetovou síť darknet.
Krajský soud v Ostravě. (ilustrační snímek)

ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Třicetiletý šéf skupiny Michal H. z ostravské části Lhotka by měl za mřížemi strávit pět a půl roku, navíc přijde o peníze z prodeje automobilu Volkswagen Passat a čtyřkolky, které nakoupil z výnosů obchodů s drogami. 

Jeho komplic Adam B. pak dostal trest čtyři roky a také přijde o výnosy z prodeje části majetku. Další tři obžalovaní vyvázli s podmínkou, dva z nich musí zaplatit peněžitý trest sto tisíc korun.

Zatímco nepodmíněně odsouzení si ponechali lhůtu pro případné odvolání, mladíci s podmínkami tresty přijali.

Žalobce: Čím lepší policie, tím nižší tresty

Státní zástupce Michal Togner si kromě jedné podmínky u zbylých trestů také ponechal lhůtu na odvolání. „Mám totiž trochu problém s tím, že čím je lepší práce policie, tím nižší jsou tresty,“ konstatoval po skončení líčení.

Narážel tím na fakt, že obžalovaní se sice přiznali a prohlásili svou vinu, díky čemuž se soudní jednání notně zkrátilo, ale učinili tak až v okamžiku, kdy bylo jasné, že policejní důkazy jsou zcela průkazné. Ale díky přiznání padly tresty i pod trestními sazbami žalovaných činů.

Hlavní obžalovaný podle spisu za několik let nakoupil zhruba 20 tisíc tablet drogy extáze na skryté internetové síti darknet. Na ni je speciální přístup a na jejích nelegálních marketech se prodávají například i zbraně nebo drogy.

Obžalovaný platil bitcoiny a zásilky obsahující 50 až 500 tablet si nechával na svou adresu doručovat Českou poštou. S dalšími komplici pak extázi prodával svým známým a dalším zájemcům, například i v hudebním klubu na Stodolní ulici v Ostravě. Přišel si tak na takřka 700 tisíc korun. 

Současně ve sklepě zřídil pěstírnu konopí, přičemž sušenou marihuanu také prodával.

Na jeho počínání přišli policisté poté, co odhalili prodejce drog na darknetu v Brně a v Praze. V počítačích měli dopadení pachatelé evidenci prodejů a mezi největšími odběrateli uváděli právě jeho. Zcela jednoznačně pak hovořily i poštovní podací lístky zásilek určených na jeho adresu.

Tím se vyšetřovatelé dostali na stopu obžalovaného i poměrně dlouho poté, co obchodování s drogami zanechal. Před soudem se pak kál s odkazem na svou rodinu. Tvrdil, že s drogami sám skoncoval a je mu to velmi líto.

K podmínkám i peněžní tresty

Soud jeho lítost i přiznání zohlednil, protože se pohyboval v sazbě osm až dvanáct let vězení, přičemž státní zástupce původně navrhoval devět let nepodmíněně.

„Kromě prohlášení o vině jsme zohlednili i beztrestnou minulost obžalovaného. Podmínka vzhledem k rozsahu trestné činnosti nepřipadala v úvahu,“ uvedl soudce. Zpytování svědomí hlavního obžalovaného částečně zpochybnil tím, že si zařízení pěstírny konopí nechal i poté, co její provoz ukončil.

Peněžní tresty ve výši sto tisíc korun pro dva podmínečně odsouzené zdůvodnil soudce tím, že by trest měli pocítit i jinak. „Aby neměli pocit, že se vlastně nic nestalo, nic se neděje,“ vysvětlil.

Autor:
zpět na článek