Pět procent zvládneme. Menší a regionální kandidáti nechtějí být jen do počtu

  7:56
Mnozí je odepisují, pět procent hlasů nutných pro vstup do moravskoslezského krajského zastupitelstva prý pro menší, regionální, nové nebo méně známé strany, hnutí a kandidáty zůstanou jen snem. Oni jsou však rozhodnuti se vzepřít a nebýt jen do počtu.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: David PortMAFRA

Takřka plné kandidátky více než šedesáti jmen sestavilo hnutí ANK 2020, dále Volba pro kraj, Jednotní a koalice ODA + Hlas + SNK ED.

ANK 2020, tedy Alternativa pro nezávislé kandidáty, založil v červnu ostravský lékař Peter Koliba, lídr krajské kandidátky, který byl uplynulých šest let i senátorem za hnutí ANO. Ostatně do Senátu letos také kandiduje. „Základními hodnotami jsou dodržování lidských práv, zájem o potřeby občanů, naslouchání jejich potřebám, otevřenost, respekt k lidem a přírodě, slušnost a zlepšení podmínek pro život občanů,“ uvádí ANK 2020.

Jednotné tvoří zejména lidé, kteří odešli z SPD, mezi nimi i poslanci Lubomír Volný, Marian Bojko a Ivana Nevludová. Krajským lídrem se však stal 38letý stavební inženýr Tomáš Raždík.

Někdejší několikanásobný mistr Československa v zápase a nyní ředitel středních škol Bezpečnostní právní akademie Josef Krysta vede kandidátku VOK – Volba pro kraj. „Občanům kraje chci sloužit, protože veřejná správa má sloužit občanům, a ne naopak,“ říká Krysta.

Jedničkou koalice Pro krasný kraj, která zastřešuje strany ODA, Hlas a SNK-ED, se stal generální ředitel a majitel skupiny ISMM Miloslav Cváček. Dvojkou pak dlouholetý starosta Vítkova Pavel Smolka.

„Jsme lidé, kteří již v životě něco dokázali. Máme za sebou své firmy, úspěšnou komunální kariéru a osobní příběhy. Nyní chceme své zkušenosti přenést do veřejného života,“ uvádějí.

Ve dvou případech tvoří kandidátku jeden člověk

O sympatie voličů se uchází i Dělnická strana sociální spravedlnosti, čtyřiadvacítku kandidátů vede 56letý podnikatel z Karviné Ján Tomeš. V čele kandidátky Rozumní se sedmnácti lidmi je ekonomka, překladatelka a tlumočnice Karin Szczyrbová, rovněž z Karviné.

Lídrem jedenáctky kandidátů Moravanů se stal 42letý učitel Michal Kedroutek z Větřkovic na Opavsku.

Jednoznačné hlavní zaměření má tříčlenná kandidátka Demokratické strany zelených – Za práva zvířat. Není proto divu, že lídryní se stala předsedkyně Moravskoslezského spolku ochrany zvířat Barbora Tocauerová.

Jako jediní na svých kandidátkách pak vyrazili do předvolebního boje 60letý právník a publicista Karel Světnička, zakladatel Moravské a Slezské Pirátské strany, a 61letý Jiří Budník za Volte Pravý Blok, který se označuje za angažovaného občana v důchodu.

Autor: