Novým moravskoslezským hejtmanem bude Bělica, nahradí odsouzeného Krkošku

  9:22,  aktualizováno  10:34
Moravskoslezský kraj bude mít během jednoho roku už třetího hejtmana, stane se jím poslanec a primátor Havířova Josef Bělica (ANO). Po čtvrteční rezignaci odsouzeného Jana Krkošky tohoto pětačtyřicetiletého politika navrhlo hnutí ANO. Krajští koaliční partneři ODS, KDU-ČSL a SOCDEM s kandidátem na dnešním jednání souhlasili.

Příští moravskoslezský hejtman Josef Bělica. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Mimořádné krajské zastupitelstvo, kde by měl být nový hejtman zvolen, se uskuteční po velikonočních svátcích hned 3. dubna. Do té doby přebírá hejtmanské povinnosti dosavadní 1. náměstek Jakub Unucka.

Josef Bělica dnes zopakoval, že nová pozice je pro něj velkou výzvou. „Hlavně však jde o uklidnění a poté o stabilizaci situace ve vedení kraje. Máme mnoho důležitých úkolů, například nové rozdělení rozpočtového určení daní, podle kterého by kraj měl přijít až o 600 milionů korun. To nesmíme dopustit,“ konstatoval Bělica s tím, že jeho nominaci podpořili všichni krajští zastupitelé ANO.

Obviněn nebo obžalován? Nevím o tom

Jestli si do podzimních voleb ponechá funkce poslance i primátora zatím neví. „Poslancem chci zůstat, ale o setrvání v Havířově musím ještě jednat s tamními kolegy v koalici i se spolustraníky, je to všechno moc nové,“ uvedl.

Na dotaz iDNES.cz, jestli je obviněn nebo obžalován, Bělica řekl, že o ničem neví. „Ale žijeme v právním státě, takže pokud by něco bylo, tak bych o tom měl určitě vědět. I v této záležitosti jsem se před koaličními partnery obrazně řečeno svlékl do naha,“ ujišťoval Bělica o své bezúhonnosti.

V pětašedesátičlenném krajském zastupitelstvu má koalice pohodlnou většinu 41 hlasů. Hnutí ANO má devatenáct zastupitelů, ODS s podporou TOP 09 deset, lidovci sedm a SOCDEM dalších pět zastupitelů.

Vinen, vyslechl si hejtman Krkoška u soudu. Krátce poté oznámil rezignaci

V opozici je devět Pirátů, pět zástupců hnutí Otevření a konstruktivní, čtyři komunisté a šest zastupitelů nemá politické zařazení.

Loni v červnu odstoupil z pozice hejtmana po sedmi letech Ivo Vondrák, který se z hnutí rozešel ve zlém, vystřídal ho dosavadní krajský náměstek Jan Krkoška.

Jenže toho dostihla minulost, když byl obžalován a ve čtvrtek odsouzen za podíl na uplácení lékařů v letech 2009 až 2012, kdy pracoval ve farmaceutické společnosti. Dostal pokutu 200 tisíc korun, následně rezignoval na místo hejtmana i krajského zastupitelé, poté i vystoupil z hnutí ANO.

Autor: