Signál z odcizené sekačky dovedl majitele ke skrýši plné kradených věcí

  16:06
Krádež sekačky na trávu ukončila několikaletou kriminální šňůru zlodějského páru z Ostravy. Majitel si ukradený přístroj vyhledal pomocí GPS a signál jej dovedl ke skrýši s desítkami kradených věcí. Usvědčit pachatel pak už byla pro policii hračka.

Dvaapadesátiletý zloděj se svojí o dvaadvacet let mladší přítelkyní doplatili na to, že na konci července ukradli robotickou sekačku ze zahrady rodinného domu v Ostravě-Jihu. Sekačka měla zabudovaný bezpečnostní systém a majiteli krádež sama oznámila.

„V sobotu ráno mi na telefonu vyskočilo upozornění, že někdo sekačku zvedl. Šel jsem se podívat na zahradu a byla opravdu pryč. Začal jsem ji proto hledat,“ svěřil se MF DNES okradený muž.

Objížděl okolí na kole a do kapsy si dal pro všechny případy nůž a paralyzér. Potkal i ženu, která vypadala podezřele a někomu se snažila telefonovat. „Zeptal jsem se jí, jestli někoho neviděla. Odpověděla, že spadla do příkopu a teď hledá svoji kamarádku,“ popsal chvíli, kdy se poprvé setkal s pachatelkou, což v tu chvíli ještě nevěděl.

Hledal tedy dál a sekačka mu díky zabudovanému GPS čipu hlásila svou přibližnou polohu. Na polní cestě narazil na muže v autě, který měl na sedadle spolujezdce dekou přikrytý předmět připomínající tvarem ukradenou sekačku.

„V tu chvíli jsem přemýšlel, jestli to budu řešit. I když jsem měl u sebe nůž a paralyzér, bál jsem se. Rozhodl jsem se, že to nechám na policii,“ doplnil.

Tím mohlo vše skončit, protože signál zmizel. Po čtyřech dnech se však v aplikaci mobilního telefonu objevila poloha sekačky znovu. Ukazovala na řadové garáže v Ostravě-Hrabové. Okradený muž proto zavolal policii a na místo vyrazil také. Podle polohy ale nešlo přesně určit, ve které garáži je sekačka schovaná.

„Poznal jsem tam auto, které jsem viděl předtím na polní cestě,“ vypráví muž. Blízko garáže pak policisté našli sedět ženu. „Tu jsem poznal také. Byla to ta, která byla u mého domu, když se sekačka ztratila,“ líčí.

Přiznali jen pět krádeží

Policisté ženu zadrželi a garáž otevřeli. „V garáži byl doslova arzenál kradených věcí. Jízdní kola, pracovní nářadí, kola od vozidel, mince, jedna palná zbraň a jeden bubínkový revolver,“ uvedla policejní mluvčí Eva Michalíková.

Kriminalisté ženu vyslechli a druhý den zadrželi i jejího přítele. „V jejich bytě jsme nalezli další jízdní kola, nářadí, autorádia, tablety, plynovou pistoli a osobní doklady cizích lidí,“ doplnila mluvčí.

Při výslechu se zloději přiznali jen k pěti krádežím. Mimo jiné uvedli, že když ukradli robotickou sekačku, její majitel, který ji hledal, je vyrušil. Proto ji zakopali do země nedaleko zahrady, ze které ji sebrali, a až po několika dnech ji opět vykopali a odvezli.

Muž se ženou se přiznali k tomu, že z kolárny jedné společnosti dříve ukradli elektrickou koloběžku. V Bohumíně zase ukradli elektrokolo, které bylo lankem připevněné ke stojanu u místního obchodu. Věci se snažili prodávat a vydělávat si tím na živobytí. Oba byli nezaměstnaní.

Kriminalisté se domnívají, že kradené věci hromadili obvinění několik let. Proto dále zjišťují, odkud jízdní kola a ostatní předměty pocházejí.

Muž se ženou jsou ve vazbě. „Obvinili jsme je ze spáchání přečinů krádeže a porušování domovní svobody. Předměty pochází nejspíš i z krádeží, které nikdo neoznámil. Proto žádáme každého, kdo pozná něco, co mu patřilo, aby zavolal na policii. Bude se jednat o krádeže do 30. června letošního roku,“ uzavřela Michalíková.