iDNES.cz

Kvůli koronaviru porostou mzdy pomaleji, jednání ovlivňuje nejistota

  14:40
Výrazně dříve než v jiných letech oznámily některé podniky v kraji, že se dohodly se zástupci odborů na kolektivních smlouvách. Ze sjednaných podmínek vyplývá, že mzdy v letošním roce porostou pomaleji než dříve. Firmy jsou opatrné hlavně kvůli nejistotě plynoucí z pandemie koronaviru.

V ostravské huti Liberty se letos zvednou mzdy o 2,4 procenta. | foto: Liberty Ostrava

Propadem poptávky i dalšími problémy spojenými s pandemií vysvětlují nižší růst mezd například v ostravské huti Liberty. Ta už v polovině prosince oznámila dohodu s odboráři, díky níž se v někdejší Nové huti zvýší mzdy o 2,4 procenta. 

K tomu byl zaměstnancům ještě v prosincové výplatě vyplacen bonus 7 500 korun, zachován zůstává i systém dalších benefitů.

„Na tomto balíčku jsme se dohodli i přes tíživé okolnosti, kdy naše odvětví významně zasáhla koronavirová krize a propad poptávky o polovinu,“ uvedl Jakub Juříček, personální ředitel Liberty Ostrava.

Situace v ocelářství však letos ve výsledku nemusí být až tak špatná. V posledních měsících se celosvětová poptávka po oceli zvyšuje, rostou i ceny. I tak jsou ale oceláři opatrní. Výkyvy trhu jsou totiž v tomto odvětví časté.

I to byl důvod, proč se mzdy ve velkých hutních firmách loni příliš nehýbaly. Zatímco v Liberty zůstala průměrná mzda na stejné výši, v Třineckých železárnách se zvýšila jen o několik desetikorun a mírně překročí 36 200 korun.

Letos by měl být nárůst mezd v Třinci vyšší. „Zaměstnancům vzroste tarifní mzda s příslušnou prémií minimálně o 400 korun měsíčně. Zvýší se také paušál za směnnost a noční příplatek v průměru o 200 korun,“ přiblížila mluvčí Třineckých železáren Petra Macková Jurásková s tím, že v prosinci dostali všichni pracovníci hutě mimořádnou odměnu v průměru přes šest tisíc korun.

Průměrná mzda v Hyundai Nošovice přes čtyřicet tisíc

„Kvůli vládním opatřením jsme nemohli řádně vést jednání dohodovací komise a orgánů základní organizace. Proto jsme požádali vedení firmy o vstřícnost, díky čemuž se nám podařilo dosáhnout dohody v tak krátkém čase,“ přiblížil průběh vyjednávání odborový předák třineckých hutí Marcel Pielesz.

Přes čtyřicet tisíc korun se po téměř devítiprocentním nárůstu mezd na začátku loňského roku dostala průměrná mzda v nošovické automobilce Hyundai. Jak bude situace vypadat nyní, zatím není jasné, jednání stále pokračuje.

„Naše kolektivní smlouva platí až do konce března 2021, nicméně kolektivní vyjednávání již probíhá a i přes složitou situaci na trhu chceme také v roce 2021 mzdy navýšit,“ vysvětlil mluvčí nošovické automobilky Petr Michník.

Jasno o mzdách mají i ve Veolii

Až do konce června mají čas na vyjednávání zástupci kopřivnické společnosti Brose. „I přes právě probíhající krizi v našem odvětví jsme se v květnu dohodli na navýšení všech tarifních mezd o fixní částku, přičemž v případě nejnižší tarifní třídy se jednalo o navýšení o přibližně 3,5 procenta. K dalšímu navýšení mezd o 2,3 procenta došlo u pracovníků ve výrobě v listopadu,“ popsal situaci ve firmě Petr Skoček, personální ředitel Brose CZ.

Jasno o mzdách už mají také ve společnosti Veolia Energie ČR, která provozuje teplárny na území kraje. Mzdy se zvýší o 3,5 procenta. „Nejen vyjednávání o kolektivní smlouvě, ale i jiná jednání byla velice ztížena pandemií viru covid-19,“ zhodnotil jednání Jaroslav Batko, předseda odborové organizace Elektrárny Třebovice.

„Jsem proto rád, že se nám podařilo i v této nelehké době najít pro všechny přijatelný kompromis,“ dodal Reda Rahma, generální ředitel společnosti Veolia Energie ČR.

V OKD se růst platů už příliš neřeší

Jedním z velkých odběratelů společnosti Veolia je i těžební firma OKD. Ta se ale v současnosti potýká s velkými ekonomickými problémy. Na začátku roku ukončila těžbu v několika dolech, další to čeká v březnu. I proto růst platů příliš neřešili. 

„Kolektivní smlouva OKD je uzavřena na neurčito. S ohledem na současnou situaci, ve které se naše společnost ocitá, jednání o výši mezd v tuto chvíli nevedeme,“ vysvětlila mluvčí OKD Naďa Chattová.

Opatrní při jednáních jsou také zástupci skupiny BR Group, pod níž spadá například Lanex Bolatice, nebo PF Plast Chuchelná.

„Kolektivní smlouvu již máme podepsánu v Lanexu, kolektivní vyjednávání probíhají v PF Plastu a v Conropu v Bolaticích, ale například v Komasu v Komárově začne teprve v lednu. Zástupci odborů si uvědomují závažnost situace, takže po dohodě s nimi firmy žádné významné zvyšování platů pro letošní rok neplánují,“ vysvětlil výkonný ředitel BR Group Petr Mitura s tím, že v některých podnicích k nárůstu mezd dojít může.

Například ve firmě PF Plasty Chuchelná vedení počítá s nárůstem okolo pěti procent.

zpět na článek