Moravskoslezský kraj vede v počtu nákaz, opatření se zatím nechystají

  11:30
Počet lidí nakažených koronavirem dál stoupá. Aktuálně nejhůře je na tom Moravskoslezský kraj, kde počet nakažených v posledním týdnu vyskočil nad dvě stě za den. Regionální opatření však zatím podle představitelů kraje nejsou nutná.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Epidemie přechází do fáze rychlého růstu. Při srovnání týdenního přírůstku pozitivně testovaných evidujeme proti předešlému týdnu navýšení o 36 procent. Jediná cesta, jak šíření koronaviru zastavit, je nechat se naočkovat. Jiná varianta není,“ upozornil hejtman kraje Ivo Vondrák.

Spolu s náměstkem pro zdravotnictví Martinem Gebauerem ve čtvrtek šíření nákazy v regionu řešil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Probíraly se i možnosti Odborného léčebného ústavu Metylovice – Moravskoslezského sanatoria na Frýdecko-Místecku, na jehož rekonstrukci chce kraj získat dotace.

„V Metylovicích se léčí děti do 18 let s nemocemi dechového a pohybového ústrojí, nadváhou i neurologickými problémy, a tedy i děti s postcovidovým syndromem. A ústav nabízí kapacity i dospělým pacientům po covidu,“ uvedl zdravotnický náměstek hejtmana Martin Gebauer s tím, že kraj plánuje léčebnu zmodernizovat a doplnit o kryokomoru i hyperbarickou komoru.

Podotkl, že i když v kraji stoupá počet nakažených a v nemocnicích teď leží přes padesát pacientů s onemocněním covid-19, z toho osm vyžaduje intenzivní péči, nejde o nijak dramatická čísla, která by vyžadovala zvýšená protiepidemická opatření.

„Zatím není potřeba vydávat žádná regionální opatření,“ ujistil lékař Martin Gebauer.

Péči o pacienty hospitalizované kvůli covidu zatím v kraji stále zvládají tři nemocnice s infekčním oddělením. „U nás leží 18 lidí, z toho jeden na ARO a jeden na JIP,“ doplnila ve čtvrtek mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová.

Autor: