Další očkovací centra v kraji skončí, nebo je čeká stěhování

  8:56
Pryč jsou časy, kdy zájemci o vakcínu proti koronaviru museli dlouho čekat na rezervaci termínu. Zdravotníci v očkovacích centrech v Moravskoslezském kraji teď naopak čekají na lidi, kteří by o vakcínu měli zájem.

Očkovací centrum v ostravské Nové Karolině pro zájemce bez registrace skončí zřejmě na konci září. | foto: Adolf Horsinka

Některá centra v kraji už proto zanikla, například v Břidličné na Bruntálsku. V Havířově a v Opavě změnila působiště a jiná omezila provozní dobu. Další to brzy čeká.

Vakcína nyní chrání téměř polovinu obyvatel kraje – 580 tisíc lidí. Asi 175 tisíc z nich naočkovali zdravotníci Fakultní nemocnice Ostrava, kteří působí ve třech centrech a ještě posílají do terénu mobilní tým.

„Nejvíce vakcín jsme aplikovali ve velkokapacitním očkovacím centru na Černé louce, rekordně i přes tři tisíce denně. Už dlouho ale zájem klesá. V poslední době tam chodí 144 až 478 lidí denně,“ řekla mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Podotkla, že využití dalších center je slabší. Na poliklinice očkují od 63 do 160 lidí denně a v Nové Karolině, kam lze jít bez registrace, od 44 do 140. „Centrum v Nové Karolině zřejmě ukončí činnost na konci září. Na Černé louce zvažujeme uzavření asi na konci října. Dále však budeme očkovat na naší poliklinice,“ nastínila Petlachová.

Méně očkujících zdravotníků

Nemocnice Třinec očkuje 42 až 100 lidí denně v Domě dětí a mládeže. Dnes odpoledne ale centrum zavře a přemístí se do nemocnice. „Znovu začneme očkovat 23. září, ale zřejmě jen některé dny. A jelikož nemáme vhodné prostory, stále hledáme místo i jinde,“ řekla mluvčí Irena Sikorová Nožková.

Také centrum ve Frýdku-Místku se přesune do nemocnice. V Národním domě bude jen do 30. září.

Většina nemocnic už snížila počet očkujících zdravotníků. Například Městská nemocnice Ostrava ponechala v provozu už jen jednu ze dvou ordinací určených pro vakcinaci zájemců starších 16 let.

Autor: