Ryanair přerušil lety z Ostravy do Londýna, nová linka LOT do Varšavy platí

  7:56
Zřejmě na půl roku přijde Ostrava o přímé spojení s Londýnem. Společnost Ryanair totiž minimálně do jara přerušila lety do britské metropole. Hlavním důvodem přerušení jsou dopady probíhající pandemie koronaviru.

Letadlo společnosti Ryanair po přistání na ostravském Letišti Leoše Janáčka. (4. června 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Důvodem přerušení provozu je kombinace poklesu počtu cestujících i obavy z dalšího vývoje nákazy koronavirem,“ upřesnil důvody společnosti Ryanair obchodní ředitel Letiště Ostrava Stanislav Bujnovský. 

Přiblížil, že obsazenost letů se v poslední době snížila z průměrných devadesáti procent na sedmdesát, několikrát byla i hluboce pod padesát procent. 

„Snížilo se množství lidí cestujících za prací i turistů, případně těch, kteří létali do Velké Británie na návštěvy za svými rodinnými příslušníky. S letním letovým řádem by se měla linka znovu vrátit,“ poznamenal Bujnovský.

Se zahájením pravidelného spojení s Varšavou, odkud má první letoun společnosti LOT přiletět příští neděli, se stále počítá.

Autobusy jako v létě, vlaky v nedělním režimu

Z důvodu snížení počtu cestujících se omezí rovněž množství autobusů a vlaků na krajských spojích.

„Kvůli uzavření škol v souvislosti s nákazou koronavirem budou v kraji jezdit autobusy podle letních prázdninových jízdních řádů. Vlaky pak v nedělním režimu. I když některé spoje do zaměstnání zůstanou zachovány, lidé budou muset počítat s menší frekvencí linek. Toto omezení veřejné dopravy začne platit od pondělí 19. října,“ vysvětlila mluvčí kraje Nikola Birklenová (podrobnosti zde).

Kraj k omezení některých linek sáhl nejen kvůli přerušení výuky ve školách, ale i kvůli sníženému počtu dalších cestujících.

„Nemá smysl, aby jezdily prázdné autobusy, když jsou děti doma, a zvyšovaly se tak ztráty na tržbách,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Jakub Unucka.

Koronavirus zredukuje i určité vnitrostátní a mezinárodní vlakové spoje, omezení chystají v rámci provozu MHD také některá města v kraji, například Opava, Havířov, Karviná, Frýdek-Místek či Český Těšín.

Autor: