Krematorium v Ostravě nestíhá. Hejtman bude žádat přerozdělení těl

  16:14,  aktualizováno  16:55
Mnohem vyšší počet zemřelých vinou koronavirové pandemie se neblaze projevuje i na provozu krematorií. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák dokonce uvedl, že ostravské zařízení navzdory nepřetržitému provozu nestíhá všechny zemřelé zpopelňovat, proto bude nejspíše nutné přerozdělování těl.

Ostravské krematorium od listopadu využívá dodatečné chladící zařízení, což zdvojnásobilo jeho kapacitu. Ani to už nestačí. | foto: iDNES.tv

Hejtman to řekl po dnešním jednání krajského krizového štábu. „Dohodli jsme se, že oznámíme ještě jednu věc. Pandemie se projevuje v Krematoriu Ostrava tak, že tam nejsou schopni zpopelnit všechny zemřelé. Budeme apelovat na ústřední krizový štáb, aby se i tato oblast začala koordinovat a přerozdělovat,“ uvedl hejtman. 

Na dotaz iDNES.cz potvrdil, že ačkoliv ostravské krematorium už využívá dodatečných chladících zařízení, kapacitně opětovně přestává stačit a nějaký způsob koordinace při zpopelňování těl bude asi nutný.

Primátor: Tři pece krematoria mají nepřetržitý provoz

Primátor Ostravy Tomáš Macura uvedl, že krematorium je největším v zemi a jediným v kraji, přičemž od podzimu má nepřetržitý provoz. „Zpopelňují tam na tři směny ve třech pecích, stejně to už nestačí a těla tam čekají na zpopelnění. Nějaký čas jsme to z pietních důvodů nechtěli zveřejňovat, ale už nelze jinak. Jinak si někteří lidé neuvědomí, jak závažná to je situace,“ vysvětlil ostravský primátor.

Podle informací iDNES.cz jen na Silvestra přivezly pohřební služby do krematoria ke zpopelnění osmdesát zemřelých. A v jiné dny je počet ještě vyšší. Obvyklý býval zhruba poloviční. „A to už místo jednoho máme dva externí mrazící návěsy, abychom to nějak zvládli,“ poznamenal Macura.

Domnívá se, že ústřední krizový štáb by měl zvážit, jestli i jiná krematoria jsou tak vytížená, například jedou nepřetržitě. „A ve vtahu k veřejnosti to je signál, když to řeknu natvrdo, že opravdu končí sranda. Není kam už jít, kam ustupovat,“ zakončil primátor.

Někteří lidé udávají falešná nebo nesprávná čísla

Hejtman rovněž upozornil, že si hygienici a další stěžují na stále větší nárůst zamlčování kontaktů při trasování. „Například se stává, že lidé udávají nesprávná nebo nefunkční telefonní čísla. To velmi komplikuje trasování. A když nedohledáme další rizikové osoby, tak se nákaza bude šířit dále,“ povzdechl si.

Sdělil, že také ostatní členové krizového štábu upozorňují, že jednání některých lidí někdy hraničí až s ignorací. „Pokud rezignujeme na dohledávání, pokud rezignujeme na základní principy řešení epidemií, tak nás nečeká nic dobrého a ani vakcinace nebude dost rychlá, abychom virus zastavili,“ konstatoval hejtman.

Přídavné mrazáky ostravského krematoria

Autor: