iDNES.cz

Pacientů přibývá, další moravskoslezské nemocnice opět zřizují covidária

  8:36
Epidemie koronaviru opět nabírá na síle. Moravskoslezský kraj je na tom aktuálně nejhůř v zemi: denní přírůstky nakažených se blíží ke třem stovkám, přes čtyři tisíce žáků z téměř tří set základních a středních škol jsou v karanténě a v nemocnicích ve čtvrtek leželo okolo 80 lidí s diagnózou covid-19.
Na chirurgickém oddělení FN Brno je zřízena provizorní lůžková část pro...

ilustrační snímek | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Zatímco donedávna mířili pacienti s covidem hlavně do Ostravy-Poruby, Opavy a Havířova, kde jsou infekční oddělení, nyní už je nemocných tolik, že covidové stanice začínají postupně otvírat i další nemocnice. 

Zatím hlavně ty, jejichž zřizovatelem je kraj. „Dnes máme pro covidové pacienty k dispozici deset lůžek, od pátku už jich budeme mít dvacet,“ řekl ve čtvrtek ředitel nemocnice ve Frýdku-Místku Tomáš Stejskal s tím, že covidovou stanici otevřel v prostorách, které dříve sloužily následné péči, poté covidovým pacientům a pak byly dočasně uzavřené.

Ve čtvrtek dopoledne tam leželi tři pacienti a další na ARO připojený na kyslík. Hospitalizovaní jsou lidé různého věku, většina není naočkovaná. 

„Vzhledem k nízké proočkovanosti očekáváme, že covidových pacientů bude dál přibývat. Je zvláštní, že řada lidí odmítá ověřené vakcíny, ale když onemocní a je jim zle, domáhají se nevyzkoušených léčiv,“ zmínil Stejskal.

Očkuje se téměř bez čekání

Podotkl, že do nemocnice si nyní přichází pro vakcínu okolo 70 lidí denně včetně dětí a zájemců o třetí dávku. „Já už jsem si pro posilující třetí dávku byl a tuto formu ochrany doporučuji. U nás očkujeme všechny registrované i neregistrované zájemce téměř bez čekání,“ dodal.

S otevřením covidové stanice počítá i Nemocnice Třinec, která zatím pět pacientů v lehčím stavu izoluje na interním oddělení a o další tři pečuje na ARO. „V pátek (dnes) se rozhodne, jak budeme postupovat dál. Ale zřejmě už v nejbližších dnech opět uděláme z části interny speciální covidovou stanici,“ řekla mluvčí zařízení Irena Sikorová Nožková.

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer dodal, že situaci řešil ve čtvrtek odpoledne s řediteli krajských zařízení. „Dohodli jsme navýšení počtu lůžek pro covidové pacienty v Opavě, Frýdku-Místku, Třinci i Karviné-Ráji.“

Autor:
zpět na článek