Koronavirus postihl ostravský azylový dům, nakazilo se deset lidí

  7:52,  aktualizováno  14:22
Koronavirová situace zůstává v Moravskoslezském kraji v porovnání s jinými regiony příznivá, od středy ale musí nosit roušky ve společných prostorách žáci i učitelé všech základních škol v Ostravě - Porubě a od čtvrtku všichni lidé uvnitř veřejných budov.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

O rouškách ve školách rozhodlo kolegium porubských ředitelů. Návrat roušek ve vnitřních prostorách nařídila vláda v celé zemi, protože raketově stoupá počet nakažených.

V kraji se dosud nakazilo podle chytré karantény 5 779 lidí, z toho se 5 120 uzdravilo a 94 zemřelo.

Klesl počet lidí hospitalizovaných s onemocněním covid-19. V regionu jich ve středu bylo osmnáct, většina ve Fakultní nemocnici Ostrava. „Máme devět pacientů na infekční klinice a tři ve vážnějším stavu na ARO – jsou připojení na umělou plicní ventilaci,“ řekla mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Hejtman kraje Ivo Vondrák přidal k novým číslům i varovný komentář. „Byť si v daný okamžik stojíme v rostoucích číslech, i přes rekordní testování, jako jedni z nejlepších, tak to není určitě důvod k nějakému velkému optimismu. Je třeba stále pamatovat na jediná tři opatření, která fungují: roušky, sociální odstup a dezinfekce,“ uvedl.

Kromě toho, že nejméně desítka základních i středních škol má v karanténě minimálně jednu třídu a celá porubská ZŠ A. Hrdličky zůstane nejméně do pondělí zavřená kvůli karanténě většiny pedagogů, v regionu stále přibývají další lokální ohniska nákazy i mimo školy.

Počet nakažených v celé zemi přesáhl deset tisíc

„K novým ohniskům patří ostravské sociální zařízení. Zatím je tam potvrzeno šest pozitivních, ale další lidé čekají na výsledky testů,“ uvedl ve středu mluvčí Krajské hygienické stanice Ostrava Aleš Kotrla.

Jde o Centrum sociálních služeb Armády spásy v Ostravě - Mariánských Horách, kde je azylový dům i byty pro 63 klientů, denní centrum i noclehárna.

„Pozitivní jsou zaměstnanci azylového domu, měli mírné chřipkové příznaky. Ostatní jsou negativní, ale ještě nemáme výsledky všech testů. Ubytovaní klienti dodržují karanténu, nebyli v kontaktu s klienty noclehárny ani denního centra,“ řekl také včera ředitel zařízení Tomáš Hruška.

Dnes se bohužel počet nakažených zvýšil už na deset, a to nejen zaměstnanců, ale také klientů. Navíc stále nejsou výsledky od všech testovaných.

S řešením pomůže neobydlený dům v Radvanicích

Pro pozitivní, ale bezpříznakové klienty azylového domu, případně pro lidi bez domova, kteří by se také nakazili nebo měli nařízenou karanténu, město ve čtvrtek znovu otevřelo neobydlený dům v městské části Radvanice. Ten přichystalo a vybavilo pro případ koronavirové krize už na jaře. 

V Ostravě totiž žije přibližně 900 bezdomovců a polovina z nich je přímo na ulici, kde by nakažení představovali velké riziko pro ostatní. O provoz domu se stará vyčleněný zaměstnanec městské policie ve spolupráci se zaměstnanci magistrátu města.

“Platí dohoda, že tam přemístíme klienty azylového domu, kde se vyskytl koronavirus. Dnes jde o první tři lidi,“ uvedl ve čtvrtek primátor města Tomáš Macura.  

Nákaza také postihla například prvoligový tým hokejistů Frýdku-Místku nebo některé frýdecko-místecké školy.