Kopřivnice zlepšuje třídění, má nové kontejnery i re-use centrum

  15:54
Dvacet speciálních nádob, do kterých mohou lidé vhazovat biologicky rozložitelný odpad z kuchyní, se nově nachází na sídlišti Sever v Kopřivnici. Město tak odstartovalo první projekt na podporu třídění gastroodpadu. Kromě toho tento čtvrtek otevírá i re-use centrum, kde použité věci dostávají novou šanci na opětovné využití.

ilustrační snímek | foto: Hnutí Společně

Popelnice na biologický odpad z kuchyní mají hnědou barvu a objem sto dvacet litrů. „Nechybí jim ani těsnění proti zápachu či záklopka, která brání vniknutí hlodavců. Lidé do nich mohou vhazovat zbytky jídel rostlinného i živočišného původu, ovoce, maso, kosti či kávové sedliny,“ řekla mluvčí města Lucie Macháčková.

Prošlé potraviny je do popelnic možné vhazovat v obalech. Výjimku tvoří potraviny ve skle.

„Ty je nutné nejdříve vyprázdnit a odpad roztřídit,“ přiblížila Lucie Kubalcová z odboru životního prostředí. „Dále tam nepatří ani jednorázové nádobí, dřevo, tráva, psí exkrementy, uhynulá zvířata a jedlé tuky.“

Nasbíraný gastroodpad se bude jednou týdně vyvážet do bioplynové stanice v Rapotíně u Šumperka, kde jej zpracují na elektřinu, teplo a biometan. Pokud se sběr osvědčí, město hnědé popelnice umístí i jinde.

Re-use centrum sníží množství odpadu

Novinkou v nakládání s odpady v Kopřivnici je také otevření re-use centra. Lidé do něj mohou nosit nepotřebné funkční a zachovalé předměty, jiní si pak mohou odložené věci odnést v případě zájmu domů. Nacházet se bude v areálu sběrného dvora v Panské ulici.

„Co je pro jednoho odpadem, je pro druhého pokladem. Na tom je v podstatě princip re-use centra založen. Předměty, které lidé už nepotřebují a skončily by na skládkách, mohou většinou ještě sloužit dál někomu jinému,“ uvedl místostarosta René Lakomý, který má v gesci životní prostředí. Podle jeho slov jsou přínosy jak ekologické, protože se snižuje množství odpadu, tak ekonomické, protože lidé nemusejí utrácet za nákup nových věcí. „Zřízení centra je dalším krokem ke zlepšení třídění odpadů v našem městě,“ dodal.

V re-use centru bude možné odevzdávat široký sortiment od nádobí a hraček přes knihy a hudební nosiče, hodiny, hudební nástroje, kočárky, autosedačky, kufry až po umělecké předměty, sportovní potřeby či drobnější nábytek. „Výjimkou bude čalouněný nábytek, který nebude přijímán z hygienických důvodů, a elektronika, u které nebude možné vyzkoušet funkčnost a ověřit revizi,“ vysvětlila Nikol Prokopová z městské společnosti Slumeko, která bude re-use centrum provozovat.

Autoři: ,