Zátopa, Tatraplac i KoprCity. Lidé navrhují název centra Kopřivnice

  17:08
Přehršlí nejroztodivnějších návrhů se mohou probírat zastupitelé Kopřivnice při rozhodování o pojmenování zvelebeného centra města. Za šest týdnů trvání ankety poslali lidé přes tři sta nápadů, přičemž mnozí projevili velkou míru fantazie až nadsázky. Inspirovali se slavnými rodáky i samotným názvem města.

Nové centrum Kopřivnice se měnilo déle než dva roky a má se stát ozobou tohoto města automobilů. (30. října 2023) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nejčastější volbou byl název spjatý s místními osobnostmi, například s legendárním atletem a místním rodákem Emilem Zátopkem. Ostatně právě jeho socha tvoří jednu z dominant nového centra.

„Objevily se tak návrhy na náměstí E. Zátopka, Zátopkův kopec, Emilovo náměstí, Emilák, Emilplac, U Ťopka či Zátopa,“ přiblížila mluvčí radnice Lucie Macháčková.

Centrum města Kopřivnice

  • Prostranství mezi ulicemi Štefánikova a Lidická a hotelem Tatra, tedy v blízkosti kulturního domu.
  • Podobu moderního prostranství navrhl místní architekt Kamil Mrva.
  • Rekonstrukce stála zhruba 140 milionů korun a trvala tři roky.
  • Dominantami jsou takzvaná Lašská brána, socha běžícího Emila Zátopka a skleněný pavilon.
  • Lokalita se zcela proměnila, reakce občanů jsou převážně kladné.

Další lidé chtějí prostranství v okolí kulturního domu pojmenovat například podle zakladatele Tatry Ignáce Šustaly, konstruktéra Hanse Ledwinky, ilustrátora Zdeňka Buriana, někdejšího starosty Josefa Jalůvky, automobilového závodníka Karla Lopraise, cestovatelů Hanzelky a Zikmunda a dokonce podle manželky prvního „dělnického“ prezidenta Marty Gottwaldové. I ta totiž pocházela z Kopřivnice.

„Další velká skupina názvů vycházela ze jména Kopřivnice, tedy například Koprcentr, Koprplan, Kopřovna, Koprum, KoprCity, KoprFórum a Koprplac,“ vyjmenovala mluvčí Macháčková.

Samozřejmostí pak bylo propojení centra s místní automobilkou, což se projevilo v návrzích třeba centrum Praesident, Tatraplac nebo Automobilová promenáda.

V menším množství se účastníci ankety zaměřili na stavební materiál spoluvytvářející zušlechtěný střed města.

Hodinky pro známé a konstrukci na kostel. Marta Gottwaldová rodiště neopomíjela

„Tedy dorazily návrhy jako Betonové náměstí, Betonáda, Betonageplatz, Betonová džungle, Betonová pláň a Letiště,“ nastínila mluvčí a jako protiklad zvolila poetické návrhy. „Mezi ty lze jistě řadit třeba Místečko krásy, náměstí Lásky, Otevřené srdce a náměstí Všech dobrých lidí.“

Ozdobou nového centra Kopřivnice je i legendární vůz Tatra 87, kterým po světě jezdili slavní cestovatelé Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka. (31. října 2023)

Mezi zcela raritní návrhy, ale s takřka nulovou šancí na zvolení, lze jistě řadit třeba centRUM. Kopřivnické ankety se zřejmě zúčastnil také někdo z nedalekého města, což se projevilo návrhem na Novojičínské náměstí.

Náměty se nyní začnou zabývat členové městské komise pro rozvoj veřejného prostranství a vedení města.

Zátopek běží rodnou Kopřivnicí. Socha připomíná sto let od narození legendy

Starosta Kopřivnice Adam Hanus upozornil, že pojmenování centra považuje za důležité.

„Nyní nenajdete naše centrum v mapách, navigacích ani propagačních materiálech, což by oficiální pojmenování změnilo. Kromě toho vhodný název dotváří identitu místa,“ vysvětlil. Zastupitelé budou o názvu jednat na červnovém, případně zářijovém jednání.

31. října 2023

Autor: