Volby připomínaly referendum, v Nových Heřminovech vyhráli odpůrci přehrady

  6:04
Pouhé dvě kandidátky a každá z nich měla opačný názor na věc. Komunální volby v Nových Heřminovech na Bruntálsku by mohly být i průzkumem mínění tamních obyvatel o stavbě přehrady. Ve volbách vybírali mezi uskupením současného starosty Ludvíka Drobného Proti přehradě a nově vzniklým sdružením Občané pro rozvoj obce.

Heřminovy se dlouhodobě brání přehradě ve svém katastru a upozorňují i na další varianty protipovodňové ochrany povodí řeky Opavy. Žádají jejich nezávislé posouzení.

„Chceme přinutit stát, aby s námi jednal,“ říká starosta Nových Heřminov Ludvík Drobný.

Tomu navzdory vznikla druhá kandidátka. „Máme tady rozpolcenou situaci a spoustu obyvatel nespokojených s dosavadním vývojem. Je potřeba řešit rozvoj obce, ne se výhradně bránit stavbě přehrady,“ vysvětlil její lídr Tomáš Foros ml.

Volby k urnám v Heřminovech přilákaly zhruba 72 procent voličů. Výsledek činí 56,62 ku 43,38 procenta ve prospěch seskupení Proti přehradě a do zastupitelstva, jež až dosud postupovalo jednotně, vnesl výraznou opozici. Sedm mandátů rozdělil poměrem čtyři ku třem.

„Máme sice většinu, ale není jednoznačná ani nijak výrazná,“ komentoval starosta a lídr vítězné kandidátky Ludvík Drobný. Jednat se státem a pokračovat ve stávajícím postupu chce i nadále. 

Občany pro rozvoj obce výsledek těší, ačkoliv nevyhráli. „Je to úspěch, máme pevnou pozici, abychom alespoň něco prosadili,“ řekl Tomáš Foros ml.

Obě sdružení čekají na první vzájemná jednání. Pokud se nestane něco nepředvídaného, ustavující zastupitelstvo by se mělo uskutečnit 19. října. Na to vyčkává i Povodí Odry.

„Výsledek vidím pozitivně, před volbami v obci nebyla žádná opozice. Po ustavení nového vedení obce se nebráníme dalšímu jednání, je to příležitost vnést do situace nové světlo,“ komentoval generální ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč. Momentálně jsou jednání na mrtvém bodě a skloňuje se i vyvlastnění pozemků, které obec kvůli stavbě přehrady odmítla odprodat.

V Krmelíně získali podporu bojovníci proti výstavbě hal

V Krmelíně na Frýdecko-Místecku se sice o křesla zastupitelů ucházelo celkem sedm politických stran či uskupení, ale i tam rezonovalo jedno hlavní téma: výstavba provozních a skladovacích hal.

Fotogalerie

Spolek Náš Krmelín oslovil před volbami obyvatele obce otevřeným dopisem. Připomněl vznik projektu i to, kdo jak hlasoval, a zdůraznil, že problém je stále žhavý.

„Záležitost výstavby skladových hal není vyřešena. Stačí pouze, aby se do vedení obce dostali po volbách znovu lidé, kteří mají jiné zájmy, než které prosazuje současné zastupitelstvo, a veškerá snaha, kroky a investované prostředky mohou být ztraceny,“ stálo v dopise.

Možná i díky tomu získala nejvíc hlasů ODS v čele se současnou starostkou Yvetou Kovalčíkovou, která je ve funkci rok a brojí proti stavbě. Místo tří bude mít strana v zastupitelstvu pět lidí.

„Haly patří mezi hlavní témata, ještě totiž nemáme vyhráno. Ale věřím, že lidé nás podpořili i proto, že pod naším vedením se začalo něco dít. Investujeme, opravujeme a chceme v tom pokračovat,“ řekla Kovalčíková.