Sanguis Carbo. Sbírka fantasy povídek Karbonové město ukáže Ostravu jinak

  8:46
Čtyři autoři fantastické literatury spojili síly, aby vzdali hold svému rodnému městu – Ostravě. Jejich společná sbírka povídek nazvaná Karbonové město: Sanguis Carbo vyjde koncem měsíce u místního nakladatelství Mytago.

Nová sbírka povídek fantasy literatury zavede čtenáře do několika alternativních realit Ostravy zrozené z uhlí. | foto: mytago.cz

Mezi uvedené spisovatele patří Eva Lassler, Roman Bílek, Šárka Gongolová a Eva Juřenová.

„Měl jsem nápad udělat ostravskou antologii zaměřenou na fantastiku a Eva Lassler přišla s tím jednotícím prvkem. Přemýšleli jsme, jakou formu tomu dát, což se postupně vyvíjelo, až se to postupně celé vykrystalizovalo do finální podoby,“ říká Roman Bílek, jenž se dokázal prosadit například hororovými povídkami nebo coby scenárista komiksů, ale i vydavatel nízkonákladového fanzinu.

Nyní se on a jeho kolegové rozhodli Ostravu pojmout společně jako mytickou a mýtotvornou lokalitu. Tedy ideální místo schopné proměnit se v mnoho alternativních světů. 

„Ostrava – město milované i proklínané, zrozené z černého kamene, opředené legendami, pověstmi, rázovitě krásné, leč devalvované svou minulostí. To všechno hraje v povídkové sbírce podstatnou roli,“ uvádí Eva Lassler.

Čtenář se dočká čtyř zápletek v alternativních realitách města. „Demonstrujeme tím především fakt, že Ostrava má mnoho podob, ale tu nejniternější si každý po léta buduje sám v sobě,“ dodává Bílek. Podle nakladatele tak mohl vzniknout originální projekt, který zanechává prostor pro rozvíjení ústřední myšlenky i v budoucnu.

Netradiční výlety do světů ostravských legend

V antologii jsou samostatné příběhy sjednocené společným závěrem, v němž se hrdinové jednotlivých povídek musí vypořádat s nástrahami nadřazené reality.

„Čtenáři se v příbězích vydávají na netradiční výlety do světů ostravských legend, doby temného industriálního rozkvětu, nahlédnou do dynamického zrodu společenských vrstev či palčivých problémů ze současnosti. I přes množství fiktivních postav a různorodých událostí je v příbězích takřka hmatatelný dotyk historického odkazu, který Ostravu definoval v minulosti i přítomnosti,“ dodává Eva Lassler.

Na své si přijdou i znalci reálných částí města, protože se v knize mohou setkat s mnoha známými lokalitami. Po přečtení je však podle autorů publikace možná uvidí ve zcela jiném světle.