Klimkovice zřídí městskou policii, další obce v kraji o tom uvažují

  17:58
Ještě loni dojížděli do Klimkovic strážníci z Vřesiny. Za milion ročně tam řešili hlavně potíže s dopravou. Letos už nejezdí, Vřesina je chce pro sebe. Zastupitelé Klimkovic proto nyní rozhodli, že si pořídí vlastní městskou policii – od ledna 2020.
Strážníci Městské policie. Ilustrační foto

ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Zprvu chceme dva strážníky. Vyhlásíme výběrové řízení, a pokud se nepřihlásí hotoví strážníci, budeme je muset nechat proškolit,“ nastínil starosta města Jaroslav Varga.

Město musí vybrat prostory pro služebnu, možná místnosti zámku, v nichž byla dříve spořitelna. Služební vůz, nábytek, uniformy, zbraně a vysílačky vyjdou na několik set tisíc, roční provoz asi na milion.

„K hlavním úkolům strážníků bude patřit zajištění bezpečnosti dopravy, což je náš dlouhodobý problém. Budou hlídat, zda řidiči správně parkují a dodržují rychlost, spravovat kamerový systém, ale také kontrolovat cyklostezky, zajišťovat noční klid a pořádek na akcích města,“ doplnil starosta.

Podle něj řidiči aut často nerespektují na hlavním tahu městem červené světlo na zpomalovacích semaforech u přechodů pro chodce. 

„Zvyšující se počet aut, která projedou na červenou, nikdo neřeší a přechody s tímto typem semaforu se tak stávají pro chodce větším nebezpečím, než kdyby tam světelná signalizace nebyla,“ nastínil Varga. A dodal, že stejně bezohledně se lidé chovají i při parkování.

Ze stejných důvodů si přeje strážníky už dlouho i Čeladná. Jenže podle zákona může přestupky v dopravě řešit jen obec s rozšířenou působností. 

„Kdyby to šlo jinak, pořídili bychom si strážníky okamžitě. V minulosti jsme společně se zástupci Ostravice nabízeli spolupráci i finanční spoluúčast naší ‚trojkové‘ obci Frýdlantu nad Ostravicí. Ta ale tehdy neměla zájem. Možná proto, že pokutovat vlastní lidi není moc populární,“ uvedl starosta Čeladné Pavol Lukša. „Teď už prý ale Frýdlant strážníky chce. Tak počkáme a snad se dočkáme,“ dodal.

Hledají místo pro služebnu

Donedávna sice Lukša zvažoval, že bude jednat o spolupráci a uzavře smlouvu s městskou policií ve Frýdku-Místku. Jenže by neuspěl.

„Na základě smluv už poskytujeme služby čtyřem okolním obcím: Sviadnovu, Paskovu, Bašce a Starému Městu. Další volné kapacity bohužel nemáme. Spíš jsme přetíženi. Do plného stavu 75 zaměstnanců nám chybí šest strážníků. Stále přijímáme, ale nejsou. A i kdybychom je sehnali, další obec by byla nad naše síly,“ vysvětlil ředitel frýdeckomísteckých strážníků Ivo Kališ.

Starostka Frýdlantu nad Ostravicí Helena Pešatová naznačila redakci MF DNES už v srpnu, že radní zřízení městské policie plánují, ale mají problém najít místo pro služebnu.

Jeden ze zastupitelů města tehdy překvapeně zmínil, že o tom zatím oficiálně nejednali. „Pokud k tomu dojde, budu se ptát na důvody a náklady. Nevím, zda to nebude zbytečné vyhazování peněz,“ nastínil.

„U nás také zněly podobné hlasy, než jsme si před dvěma lety pořídili obecní policii. Ale jsou dávno zapomenuty. Dnes jsou všichni moc rádi, že ji máme,“ říká starosta Bystřice na Třinecku Roman Wróbel.

„Přijali jsme tehdy dva zkušené strážníky, kteří nás stojí milion ročně, ale vyplatí se. Řeší dopravu, sousedské spory, hluk, podařilo se jim vyčistit místa, kde se dříve scházela problémová mládež... Dá se říci, že do obce vnesli klid a pohodu. I proto jsme se teď rozhodli zvýšit jejich počet na tři. Už chystáme výběrové řízení,“ dodal Wróbel.