Ostravská zoo letos odchovala první klauny ostnité, jako jediná v Evropě

  15:16
Úplně první odchov klaunů ostnitých se povedl ostravské zoo. Ta má nově osmatřicet mláďat těchto malých mořských rybek, které žijí v symbióze se sasankou čtyřbarevnou. V rámci evropských zoologických zahrad je to letos jediný úspěšný odchov tohoto druhu.

Šestitýdenní mládě klauna ostnitého skrývající se v sasance | foto: Markéta Rejlková, Zoo Ostrava

„V březnu se nám podařilo odebrat chovnému páru několik desítek jiker a přemístit je do samostatné nádrže. Vzápětí se vylíhly larvy, které jsme krmili výhradně živým mořským zooplanktonem. Po dvou týdnech jsme postupně a velmi opatrně začali zařazovat i další potravu. Výživa je klíčovým faktorem v raném vývoji larev a je velmi snadné udělat chybu, první týdny jsou kritické,“ uvedla akvaristka Kristýna Bendová.

Nutností byly rovněž časté výměny vody, odstraňování uhynulých larev a postupné přikrmování jemnými prachovými granulemi a později živými žábronožkami obohacenými o esenciální mastné kyseliny. Po překonání kritických prvních dní začali chovatelé pozorovat růst larev a jejich postupnou metamorfózu, kde se larvy promění v klasický rybí potěr, lépe plavou a začínají se vybarvovat.

Už se prali o lepší místo

Když bylo klaunům šest týdnů, přemístili chovatelé tehdy asi centimetrové rybičky do větší nádrže, kde už mohly najít úkryt v sasance čtyřbarevné. Během několika hodin rybky sasanku obsadily a začaly svádět neškodné souboje se svými sourozenci o „lepší“ místo.

V Evropě chová klauny ostnité nejméně 26 institucí, za poslední rok se však zdařil odchov jen v Ostravě, kde se jedná o první odchov tohoto druhu. „Rybky se sice ochotně párují a vytírají, ale odchov larev je složitý. Mezi evropskými zoologickými zahradami a akvárii je jen malý počet institucí, které mají natolik zkušené chovatele, aby se do odchovů mořských ryb a bezobratlých s larválními stádii pouštěly a dokázaly se jim věnovat soustavně,“ podotkla mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

Klaun ostnitý patří mezi oblíbené obyvatele akvárií. Je to silně teritoriální klaun, jenž obývá jediný druh sasanky – sasanku čtyřbarevnou, na rozdíl od ostatních druhů klaunů, které využívají širší škálu hostitelů. Sasanka jim poskytuje ochranu a nepožahá je. Klauni v ní i spí a do její těsné blízkosti kladou jikry. Naopak oni sasanku brání před případným nebezpečím a mohou ji i krmit.