Kraj podpoří tábořiště, čtrnáct míst dostane přes šest milionů korun

  9:12
Stále rostoucí oblibu tábořišť, kempů a karavanových stání, takzvaných stellplatzů, se rozhodl podpořit krajský úřad. Zastupitelé v pátek odsouhlasili dotace čtrnácti projektům za celkem 6,25 milionu korun.

Autokemp ve Frenštátě pod Radhoštěm. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Krajský náměstek pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška uvedl, že poté, co se při nedávné pandemii koronaviru nuceně omezilo cestování do zahraničí, mnohonásobně vzrostla obliba tuzemských pobytů.

„Turisté a dovolenkáři přitom velmi často využívají kempování a karavaningu. Jenže když se vydáte do kempů na území našeho kraje, vidíte v jejich kvalitě a úrovni velké rozdíly,“ upozornil Krkoška.

Zmínil, že kromě kempů a karavanů se mnoho lidí vrací k táboření na povolených místech, a to nejen kvůli nižším nákladům na pobyt. „V kraji máme opravdu bohatou síť nejrůznějších tábořišť. Stanovat můžete například na Osoblažsku, v Beskydech i v Jeseníkách a v jejich podhůřích, a v poslední době jsme se zaměřili na vodní plochy,“ zmínil Krkoška tábořiště třeba u Hlučínského jezera, u Olešné ve Frýdku-Místku, poblíž Žermanické přehrady nedaleko Havířova a u Slezské Harty na Bruntálsku.

Do kraje přijel rekordní počet turistů, nejvyšší nárůst má Těšínské Slezsko

Náměstek si od podpory těchto zařízení slibuje zatraktivnění regionu a další navýšení zájmu cestovatelů o severovýchod Česka. Například zrovna stellplatzy se staly v posledních turistických sezonách velkým hitem.

„Brožuru s přehledem kempů, karavanových stání i tábořišť v kraji jsme vydali loni, k dispozici je na webu kraje a v turistických informačních centrech,“ dodal Krkoška. Nejlepší hodnocení mezi zaslanými žádostmi o krajskou dotaci obdržel Ski areál Kopřivná na Bruntálsku.

Dotace pomohou zkvalitnit služby

Na projekt získal 490 tisíc korun, což činí necelou polovinu nákladů. „Tak to je dobrá zpráva, v minulosti jsme už v této záležitosti i neuspěli. Cesta zkvalitňování služeb je totiž nekonečná robota,“ poznamenal spolumajitel areálu Karel Ležatka. Zmínil, že za dotaci znatelně vylepší tamní kemp. „Máme ho myslím velmi slušně vybavený, a to včetně sprch a elektrických přípojek, ale pro skutečný stellplatz potřebujete i speciální systém na vypouštění odpadních vod z toalet karavanů,“ vysvětlil Ležatka.

Přiblížil, že jde o poměrně drahou, ale nevratnou technologii. „My sice máme svou čističku odpadních vod, ale tu využít nelze.“

Půl milionu korun, tedy nejvyšší možnou dotaci, krajští zastupitelé přiklepli i beskydskému tábořišti Salajka v katastru Horní Lomné na Frýdecku-Místecku. „Tak to mám opravdu velkou radost. Dotace nám pomůže vybudovat důstojné sociální zázemí tábořiště, například záchodky, což jsme doposud řešili jen s pomocí obce a ještě ne přímo v místě,“ potěšilo provozovatelku tábořiště Moniku Labajovou.

Lidé si za ubytování v kempech letos připlatí

Podotkla, že do práce na zkulturnění místa se pustí ještě letos. „Tábořiště znamenají návrat k přírodě a to je jistě prospěšné,“ nastínila, proč je podle ní podpora tábořišť důležitá.

S krajskou pomocí mohou počítat i například na karavanových stáních ve Vendryni a v Orlové, případně také v kempech v Kozlovicích a ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Autor: