Evropská komise už totiž univerzitě poslala svou odpověď. Stanovisko Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise potvrzuje, že projekt Eden Silesia nepředstavuje veřejnou podporu, pokud budou splněny podmínky týkající se omezení ekonomických činností a transparentnosti veřejných zakázek.
Eden KarvináCílem projektu je obnova průmyslem poškozené krajiny v území určené pro udržitelné pěstování rostlin, obnovu původních druhů rostlin i živočichů a využití pro výzkumné, vzdělávací i volnočasové aktivity. U Karviné má vzniknout unikátní vzdělávací a výzkumná infrastruktura. Její jádro vytvoří univerzitní ekokampus Slezské univerzity s velkokapacitními skleníky. Půjde o „živou laboratoř,“ ve které se za účasti odborníků i veřejnosti průmyslově poškozená krajina postupně promění v území s udržitelným přírodním, výzkumným, vzdělávacím, kulturním a turistickým využitím. |
„Musíme oddělit vzdělávací a doplňkovou část projektu tak, aby bylo zřejmé, jaká je ztráta vzdělávací části a jaký je potenciální příjem z doplňkové části,“ vysvětlil kroky nutné ke splnění požadavků Evropské komise Libor Chlebiš, který má na Slezské univerzitě projekt Eden na starosti.
„Evropská komise konstatovala, že projekt nezakládá veřejnou podporu, jen je nutné dodržet poměr doplňkových zdrojů tak, aby financovaly vzdělávací část,“ nastínil.
Právě financování provozu Edenu je hlavním problémem schvalovacího procesu projektu. Zástupci Slezské univerzity dlouhodobě tvrdí, že škola na odhadované náklady peníze nemá a že by si je Eden měl vydělat.
To ale vyvolává střet s možnými dalšími projekty, nefinancovanými z veřejných zdrojů. Eden by tak mohl získat konkurenční výhodu.
„Ty peníze na provoz prostě nejsou. Nyní jde o to získat je od partnerů – města, kraje nebo třeba ministerstva. To je otázkou dalších jednání,“ doplnil Libor Chlebiš.
Ministerstvo životního prostředí nyní s univerzitou jedná o rozdělení projektu do jednotlivých fází, což by mělo zajistit jeho financování v rámci aktuálního programového období, které končí v roce 2027.
„Projekt Eden zatím nemá hodnoticí proces za sebou, právě z důvodu posuzování veřejné podpory i ze strany Evropské komise. Je ale naším zájmem, aby se nakonec realizoval,“ uvedla Veronika Krejčí, mluvčí ministerstva životního prostředí.
„V současné chvíli řešíme s žadatelem rozfázování projektu tak, aby se z prostředků OPST nyní realizoval projekt a mohlo se na něj navázat v příštím programovém období,“ popsala mluvčí momentální stav.
Blíže ke Karviné a menší skleníky. Projekt EDEN se překvapivě mění |
Podmínky stanovené Evropskou komisí nejsou překážkou pro dokončení projektu ani podle mluvčí krajského úřadu Nikoly Birklenové.
„Aktuálně se připravují další kroky pro navazující projektovou přípravu s cílem posunout tento projekt do fáze stavebního povolení v rámci aktuálního programového období,“ konstatovala mluvčí.
Nelze podpořit všechny projekty, varuje kraj
Faktem ovšem je, že peněz z fondu spravedlivé transformace na tyto projekty v kraji už mnoho není. „Od samého začátku bylo potřeba počítat s tím, že není možné, aby byly podpořeny všechny strategické projekty. Alokace evropských prostředků by všechny žádosti o dotaci nepokryla,“ vysvětlila už dříve mluvčí kraje.
Strategické moravskoslezské projekty začíná tlačit čas, Eden čeká na Brusel |
V současnosti je k financování doporučeno deset ze třinácti přihlášených krajských projektů. Libor Chlebiš stále věří, že se mezi ně nakonec dostane i Eden.
„My teď pracujeme na tom, abychom mohli podat ne novou, ale přepracovanou žádost o schválení financování tak, aby splňovala všechny požadavky. Věřím, že to do konce měsíce budeme mít hotovo,“ doplnil Chlebiš.
12. března 2022 |