VIDEO: Ukázka zažehla debatu o obchvatu Karviné, některým trasa vadí

  12:38
Stavba obchvatu Karviné, který má ulevit dopravě v centru města, by po desítkách let diskusí a příprav měla začít letos na jaře. Nesetkává se jen s pozitivními reakcemi, řadě místních čím dál více vadí, kudy nová silnice povede.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) před pár dny zveřejnilo podrobnou videovizualizaci trasy. Přestože je už dlouhodobě známo, že obchvat povede nad jezerem u takzvaných Lodiček, podél zámeckého parku a za darkovským mostem, se zveřejněním videa se proti němu začaly rojit kritické hlasy obyvatel města.

„Opravdu máme tleskat za tak ubohou cestu? Lodičky pohřbené a romantika darkovského mostu nám zůstane jen ve vzpomínkách. Za všechny Darkováky a milovníky parku Boženy Němcové děkujeme,“ uvedla na facebookových stránkách Karviná-žije Lucie Nierostková. Nebyla sama, podobných reakcí je u příspěvku se zveřejněným videem celá řada.

Objevují se i koláže, které zobrazují novomanžele fotící se u jednoho ze symbolů města, mostu Sokolských hrdinů v Darkově, ve chvíli, kdy za ním projíždějí automobily.

Lidé si ale nestěžují jen na sociálních síti. Podle poslance Ondřeje Polanského z Pirátské strany se na něj lidé z Karviné obrátili s dotazy a žádostí o interpelaci ministra dopravy Karla Havlíčka. „Poté, co byla minulý týden zveřejněna vizualizace, jsou obyvatelé znepokojeni provedením dané stavby a průběhem řízení,“ píše Polanský v interpelaci a přikládá několik dotazů k trase a provedení obchvatu.

Změny? Pak ale vše od začátku

Zajímá ho mimo jiné, proč bylo video publikováno teprve tři měsíce před zahájením stavby. V tom ŘSD nevidí problém. „Termín zveřejnění považujeme za dostatečný na to, aby si veřejnost uměla představit budoucí stavbu, ke které se občané v minulosti mohli vyjádřit například na veřejných projednáních a územních a stavebních řízeních,“ řekla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Mapka obchvatu Karviné.

Mapka obchvatu Karviné.

Náměstek karvinského primátora Lukáš Raszyk připomíná, že umístění obchvatu je známo dlouhodobě. „O trase bylo rozhodováno už před třiceti lety. Od té doby je takto vedena v územním plánu obce, potažmo kraje, strategických dokumentech ministerstva dopravy a podobně,“ vysvětluje.

Podle něj by změna trasy znamenala návrat k úplnému začátku práce na obchvatu. „Se všemi riziky z toho vyplývajícími s tím, že realizace by se odložila na neurčito,“ dodal Raszyk.

Mluvčí ŘSD Ledvinová uklidňuje, trasa má respektovat relaxační území Loděnice i parků. „Ve spolupráci s městem pak počítáme s novou výsadbou dřevin a zelených pásů,“ podotkla Ledvinová.

Obchvat má využít asi devět tisíc vozů denně

Obchvat má podle zastánců zklidnit dopravu v centru města, zlepšit životní podmínky obyvatel a životní prostředí ve městě. Využívat by jej podle předpokladu ŘSD mělo zhruba devět tisíc vozidel denně.

„Doprava patří mezi tři největší znečišťovatele v Karviné. Odvedením tranzitní dopravy na obchvat se zklidní centrum města a lidem bydlícím podél třídy 17. listopadu se bude lépe žít,“ podotkl mluvčí karvinské radnice Lukáš Hudeček.

Ačkoliv už některá média informují o tom, že vítězem výběrového řízení na obchvat se stala s nejvýhodnější nabídkou firma Skanska, podle mluvčí ŘSD ještě v současnosti není proces volby zhotovitele oficiálně ukončen. „Probíhá kontrola nabídek, zda splňují veškeré náležitosti,“ upřesnila Ledvinová.

OKD pod obchvatem dolovat nebude

Kromě posledních formalit kolem výběrového řízení už zahájení stavby nic nebrání, a ta by tak měla podle zástupců ŘSD začít v dubnu.

Překážkou by neměly být ani plány těžařů, kteří chystají rozšířit těžbu v Darkově. „U společnosti OKD jsme si ověřili aktuální stav těžby v dané oblasti a byli jsme ujištěni, že pod obchvatem důlní činnost nebude,“ dodala Ledvinová.

Součástí tříkilometrové silnice bude kilometrová protihluková stěna, most, podchod pro pěší i mimoúrovňová křižovatka. Obchvat má stát zhruba 1,1 miliardy korun.

Autor: