Obnova vyhořelé krnovské Karnoly začala zvenčí, prostor bude plný zeleně

  17:20
První etapa obnovy brownfieldu po někdejší textilce Karnola v Krnově pomalu končí. Venkovní prostor továrny se proměňuje ve veřejné prostranství plné zeleně. Práce za 2,3 milionu korun skončí ještě tento měsíc.

Vyhořelá Karnola prochází obnovou. Vznikne prostranství pro kulturní akce. Probíhá úprava jeho povrchu | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„V záhonech již kvetou některé trvalky, pracovníci štěrkopískem srovnávají terén a připravuje se výsadba stromů a instalace mobiliáře. Opravuje se také zeď od Mlynářské ulice a na její vnitřní straně vzniká ocelová pergola pro popínavé rostliny,“ popsala aktuální stav prací mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Původně průmyslové zázemí oživí rostliny jako levandule, máta či jahodník, ale i vzrostlé sakury, jinany dvoulaločné a muchovníky.

„Na vstup do areálu, kde se již dokončuje také prostranství určené veřejnosti, naváže sakurová alej. Prostory se budou doplňovat,“ komentoval autor návrhu, architekt Marek Juránek.

Kvůli revitalizaci město zrušilo na zdi v Mlynářské ulici po pěti letech i plochu pro legální graffiti. Nové prostranství poslouží pro konání kulturních akcí i trhů a právě končící práce jsou první etapou jeho revitalizace. V těch dalších přijde na řadu osvětlení, stavba pódia, osazení uměleckých instalací i vznik kruhové vyhlídky na místě dnes již neexistující válcové zámecké bašty.

Ta připomene hlubší historii průmyslového místa, minulost bezprostředního okolí Karnoly totiž až do začátku 19. století bezprostředně souvisela s krnovským zámkem.

„Areál byl jeho druhým nádvořím a hospodářským zázemím, na němž byly například stáje či kočárovny,“ popsal archeolog František Kolář z Národního památkového ústavu Ostrava.

Novější industriální minulost zosobňuje obnovená pata původního komína vysoká zhruba devět metrů. Právě ta na místě jako jediná zůstala z původní karnolácké kotelny, jejíž zbourání venkovní plochu továrny otevřelo do centra města.

29. ledna 2021

„Budovu kotelny připomíná její půdorys vytvořený z žulových kostek v trojřádku. Podstavec původního zděného komína s korunní římsou je již opravený a omítnutý,“ dodala Círová.

Krnov zároveň připravuje i opravu nejcennější a ohněm nejpoškozenější části textilky, dílny vzorkovny, jež má být během příštího roku uvedena do stavu před požárem. Oprava čeká především podlahy, stropy a okenní výplně. Dílna bude zpřístupněna a vznikne v ní muzejní expozice.

Na rekonstrukci čekají i staré stroje

Příští rok odborníci začnou také s obnovou ručních i mechanických tkalcovských stavů a dalších textilních strojů. Do pohledového stavu je zakonzervují i bývalí karnoláčtí seřizovači.

„Dohledali jsme jich pět. Pracovat budou muset přímo na místě, protože přesun strojů není možný, byl by spojený s vybouráním stěn,“ dodala Círová.

5. ledna 2018

Továrna na vlněné zboží Alois Larisch a synové v Krnově vznikla v roce 1861. Její areál se postupně rozrůstal a textilka, jež od poválečného období nesla název Karnola, byla v provozu až do roku 2003. Od roku 2010 je její přádelna s dílnou vzorkovny národní kulturní památkou. Proměnit se měla v unikátní textilní muzeum, na jehož vznik Krnov získal evropskou dotaci přesahující 120 milionů.

V prosinci 2017 však tuto nejvzácnější část s tkalcovskými stavy, vzorníky látek, cívkami s přízemi, dokumentací i strojním a dalším vybavením dochovanou ve stavu posledního pracovního dne zničil požár. Krnov se rekordní dotace vzdal a památku opraví postupně. V bývalé továrně vzniknou muzejní prostory, výstavní síň, depozitáře i konzervátorská dílna.

22. prosince 2017