Čtrnáctiletá se přiotrávila spalinami z karmy, dívku oživovali půl hodiny

  12:08
V kritickém stavu odvezli záchranáři v noci do ostravské fakultní nemocnice čtrnáctiletou dívku z Ostravy. V koupelně se nadýchala oxidu uhelnatého z karmy na ohřev vody. Oživit se ji podařilo až po půlhodině.

ilustrační snímek | foto: Horská služba Beskydy

Rodinní příslušníci objevili bezvládnou dívku v koupelně v pondělí okolo tři čtvrtě na jedenáct večer a okamžitě volali záchranku.

„Pacientka nejevila známky života, a blízcí proto podle instrukcí operátorky zahájili nepřímou srdeční masáž,“ popsal minuty před příjezdem záchranářů jejich krajský mluvčí Lukáš Humpl.

Zdravotníci na místo dorazili do sedmi minut od převzetí výzvy a pokračovali rozšířenou resuscitací. „Za pomoci přístrojové techniky a léků se jim po téměř půl hodině podařilo obnovit krevní oběh,“ nastínil Humpl.

Mezitím dorazili také hasiči. Jejich měření potvrdilo přítomnost oxidu uhelnatého, kterou avizovala už čidla posádky zdravotníků, jež mají ve standardní výbavě. „Odvětrali prostory a uzavřeli přívod plynu,“ upřesnil zastupující mluvčí krajských hasičů Jakub Kozák.

Dívku v kritickém stavu záchranáři přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava.

Ani ne hodinu předtím záchranné složky ze stejného důvodu zasahovaly v Závišicích na Novojičínsku. Po desáté večer tam další členové rodiny našli v koupelně v bezvědomí jednasedmdesátiletou ženu. Zdravotníci pacientce podali kyslík a převezli ji na specializované pracoviště s hyperbarickou komorou do Městské nemocnice Ostrava.

Záchranné složky zasahují u pacientů s otravou oxidem uhelnatým opakovaně, zvláště teď v topné sezoně. Proto vyzývají k používání detektoru, který včas upozorní na přítomnost neviditelného plynu bez zápachu, jenž umí i v malém množství způsobit bezvědomí a smrt.

Autor: