K rybníku u Krnova platí zákaz vstupu, virus tam zabíjí kapry

  9:24
Zákaz vstupu platí pro areál Petrova rybníka u Krnova. Kvůli nakažení kaprů nebezpečným koi herpes virem čeká rybník asanace, tedy ozdravění. Správci musejí nechat zlikvidovat desítky tun ryb.

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Kvůli nákaze byla dokonce odkloněna trasa cyklostezky Slezská magistrála, která vede po přelivu rybníka, platí i okamžité ukončení rybolovu v přilehlém rybníku Výtažník a přerušení prodeje ryb na sádkách.

Rybník a přilehlé vodní plochy čeká výlov. „Musíme vyklidit ohnisko nákazy a zajistit likvidaci všech druhů ryb v příslušném asanačním podniku,“ uvedl vedoucí rybného hospodářství Povodí Odry Ivo Jedlička. 

Podle mluvčí podniku Šárky Vlčkové půjde o několik desítek tun ryb. „Když děláme výlovy na podzim, bývá tam okolo padesáti až šedesáti tun ryb. Ztráta bude v milionech korun,“ konstatovala.

Po výlovu rybník, ale i všechny používané pracovní nástroje a pomůcky čeká dezinfekce. „Následně bude ponecháno ohnisko nákazy nejméně šest týdnů ladem,“ popsal další postup Jedlička.

Teprve potom se může vodní dílo znovu napustit a zarybnit. Mimořádná opatření potrvají do konce září. Zahájení prodeje ryb se předpokládá nejdříve začátkem října.

Koiherpesviróza je pro ryby vysoce nakažlivé onemocnění až s devadesátiprocentní úmrtností. Na člověka nemoc není přenosná, důvodem zákazu pohybu v okolí je snaha, aby se nákaza nepřenesla na další vodní plochy.

Petrův rybník má přes třicet hektarů a je oblíbeným relaxačním místem. Kromě cyklistů a rybářů tam má sídlo jachtařský klub.

Kvůli viru museli v červenci likvidovat ryby i na Bunkově u Přelouče